Skip to main content
x
Aranżacja małych wnętrz

Aranżacja małego mieszkania, jak efektywnie wykorzystać niewielką przestrzeń?

Wybieranie mebli, sprzętów i dodatków do nowego mieszkania to jeden z przyjemniejszych etapów przeprowadzki. Jednak efektywne wykorzystanie niewielkich przestrzeni może być nie lada wyzwaniem. Małe mieszkanie wcale nie musi wyglądać jak zagracony składzik. Jak uniknąć efektu permanentnego nieładu i jednocześnie optycznie powiększyć mały metraż? Jest na to kilka sposobów.

 

Dobierz kolory, który rozjaśni i „powiększy” mieszkanie

 

To, jaki kolor ścian wybierzesz ma duże znaczenie dla efektu końcowego. Intensywne, ciemne kolory mogą sprawić, że mieszkanie będzie wydawało się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości, a dodatkowo smutne i ciasne. Najlepszym wyborem jest oczywiście biel, ale sprawdzą się też inne kolory, w pastelowych, delikatnych odcieniach. Jasne ściany będą odbijały światło, dzięki czemu pomieszczenia nabiorą przestrzeni i lekkości. I tutaj płynnie przechodzimy do następnego ważnego elementu jakim jest oświetlenie.

 

Aranżacja małej sypialni

 

Im jaśniej tym lepiej

 

Oczywistym jest fakt, że rozświetlone wnętrza wydają się większe. Warto jednak zachować w tej kwestii umiar. Nie chodzi przecież o to, żeby każdy metr kwadratowy mieszkania świecił jak latarnia morska. Jakie zabiegi pozwolą nam osiągnąć pożądany efekt? Często dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z głównego, górnego źródła światła i zastąpienie go tzw. oświetleniem punktowym. I tutaj ważne jest to, o czym już pisaliśmy, czyli umiar. Kluczowe jest efektywne rozplanowanie źródeł światła, a nie ich ilość. Jeśli nie masz miejsca na lampę stojącą, pomyśl o tych wiszących. Dobrze sprawdzą się też taśmy lub żarówki typu LED.

 

Jasne wnętrze małego mieszkania

Obejrzyj galerię zdjęć z aranżacji wnętrza tego małego mieszkania

 

Organizery pomogą zachować porządek

 

Niewielkie przestrzenie wydają się jeszcze mniejsze kiedy panuje w nich chaos. O wiele lepszy efekt uzyskasz segregując, układając i ukrywając to, co niekoniecznie musi być elementem dekoracyjnym. Obecnie dostępnych jest mnóstwo rozwiązań ułatwiających zachowanie porządku w kuchni, łazience, czy pokoju dziecka. Jednym z nich są organizery, dzięki którym zaoszczędzisz nie tylko przestrzeń, ale również czas. Różnego rodzaje przegródki, półki czy kosze (najlepiej wiszące), pozwolą łatwo i szybko uporządkować przestrzeń i zwolnić trochę miejsca.

 

2, a czasem nawet 3 w 1, czyli o meblach wielofunkcyjnych

 

Czasy świetności meblościanek na szczęście minęły, coraz częściej korzystamy z opcji zamawiania mebli „na wymiar”. Jednak często problem małych wnętrz jest... brak miejsca na meble. W małej kuchni najczęściej nie ma gdzie postawić stołu, który naszym zdaniem jest jednym z ważniejszych elementów każdego domu. Można więc zainwestować z stół składany, który łatwo można ukryć w zabudowie kuchni. Zajmujące dużo przestrzeni łóżko w wersji składanej może zamienić się w biurko, kanapa może spełniać funkcję mini baru, czy też podręcznej biblioteczki. Meblowe "transformersy" to naprawdę zmyślny sposób na oszczędzanie przestrzeni.

 

Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga - wykorzystaj każdy kąt

 

Zagospodarowanie małej przestrzeni w mieszkaniu

Jesteś ciekaw jak zagospodarowaliśmy wnętrze tego małego mieszkania? Sprawdź!

 

Kiedy nie masz miejsca na kilka regałów a nie chcesz rozstawać się z kolekcją książek wybierz regały sięgające sufitu, aby maksymalnie wykorzystać każdy centymetr mieszkania. Dobrym rozwiązaniem jest też zagospodarowanie przestrzeni wokół okna (np. w sypialni), wieszając tam szafki, półki, regaliki. W kuchni natomiast dobrze sprawdzają się szafki usytuowane dwupoziomowo. Warto też wykorzystać wąskie przestrzenie (np. między lodówką a ścianą) wstawiając tam wysuwane półki (np. spełniające funkcję spiżarki).

 

Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz pomysł na aranżację wnętrza swojego małego mieszkania. Jeżeli potrzebujesz pomocy? Zapraszam do kontaktu!