Skip to main content
x
Tanie projekty wnętrz

Architekt wnętrz - tanio, czy na pewno dobrze?

Czy tani projekt wnętrza na pewno sprosta twoim oczekiwaniom? 

Niektórzy odpowiedzą na to pytanie „to zależy”, większość przyzna że te dwie wartości nie idą ze sobą w parze. Podczas gdy przedstawiciele pierwszej grupy o ewidentnie filozoficznym zacięciu będą zastanawiali się co tak naprawdę znaczy „tanio” i „dobrze”, ci drudzy przywołają w swych głowach sytuację, kiedy chęć zaoszczędzenia nie przyniosła niczego dobrego. 

O tym że tanio nie zawsze znaczy dobrze słyszymy często w kontekście przetargów na wykonanie przeróżnych inwestycji, gdzie głównym kryterium wyboru jest cena zaproponowana przez wykonawcę usługi. Efekt? Przykład pierwszy z brzegu- obecnie 20% nowo wybudowanych w Polsce dróg wymaga poprawy, głównie dlatego, że jako realizatora inwestycji wybrano kogoś, ktoś zaproponował że wybuduje je tanio. A jeśli mówimy o budownictwie, to nie można zapomnieć, że oprócz ceny powinno brać się pod uwagę przede wszystkim jakość i solidność wykonania, a także odpowiedni wybór rozwiązań technicznych i zastosowanie bezpiecznych technologii. Podobnie rzecz ma się przy budowie domu. Dla wielu z nas jest to jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Czy zaryzykujemy i postawimy na rozwiązania „po taniości”, architekta i ekipę budowlaną zapewniających, że wystarczy połowa zaplanowanego przez nas budżetu, wynikającego z rzetelnie sporządzonego kosztorysu? Prawdopodobnie niewielu jest takich szaleńców. 

Taniej od najtańszych...? Często kończy się to podwójną pracą, a koszty robię się te same...

Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że cena towaru czy usługi nie zawsze przekłada się na jakość. Nie chodzi o to, żeby bezmyślnie wybierać to, co najdroższe. Ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na porządne rozeznanie w temacie, zamiast wybierać w ciemno. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób czyta etykiety na produktach spożywczych, czy też sprawdza na metkach ubrań z czego zostały one wykonane. I rzeczywiście, często jesteśmy w stanie zapłacić więcej za coś zdrowszego/wygodniejszego. Cena przestaje mieć kluczowe znaczenie jeśli w grę wchodzi nasze zdrowie, komfort, czy też bezpieczeństwo.

 

 

Tani architekt wnętrz

 

 

Właśnie dlatego świadomy, uzasadniony wybór architekta wnętrz to bardzo istotny element budowania domu, czy też urządzania mieszkania. Wystarczy pochylić się nad specyfiką pracy architekta, aby zorientować się, jak bardzo odpowiedzialne i wymagające jest sporządzanie planów, dobór optymalnych rozwiązań, zastosowanie nowoczesnych technologii, połączenie bezpieczeństwa z komfortem. To kompleksowe podejście do tematu przekłada się często na cenę, którą wielu z nas jest gotowych zapłacić, mając świadomość, że w pakiecie zakupujemy też święty spokój. 

Z doświadczenia wiemy, że dużo łatwiej mieszka się i prowadzi normalny, spokojny tryb życia  kiedy nie trzeba się martwić o solidność i trwałość zastosowanych przy budowie domu rozwiązań,  a snu z powiek nie spędza obawa przed uszkodzeniem któregoś z tańszych zamienników wykorzystanych przy projektowaniu i urządzaniu wnętrz. 


Według jednego z polskich aforyzmów Chytry dwa razy traci. Warto mieć te słowa z tyłu głowy przy dokonywaniu ważnych życiowych wyborów, takich jak projektowanie przestrzeni, którą nazywać będziemy DOMEM.