Skip to main content
x
Architektoniczny rok w wyszukiwarce Google

Architektoniczne trendy Google - jak wyglądał rok 2018 w wyszukiwarce?

Na koniec każdego roku Google przedstawia najczęściej wyszukiwane frazy na całym świecie i w poszczególnych państwach. Całość można sprawdzić w zakładce Rok 2018 w wyszukiwarce. Zaskoczeniem nie będzie, że nad Wisłą najbardziej interesowaliśmy się Mundialem, ustawą RODO, czy filmem Kler. Dziś odpowiemy jednak na najczęstsze pytania, rozpoczynające się od słów “Jak zaprojektować…”

 

Architektoniczne trendy Google

 

W pierwszej dziesiątce na najwyższych pozycjach mieszczących się w branży architektonicznej znalazły się pytania “Jak zaprojektować salon, schody i garderobę”. Zaczynamy. 

Jak zaprojektować salon?

Salon to serce każdego domu. Miejsce relaksu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. To w końcu wizytówka każdego wnętrza. Jeśli jest spory aranżacja nie będzie wielkim problem, co jednak jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń?

W takim wypadku tradycyjne metody nie zawsze będą najlepszym pomysłem. Na przykład zamiast stosować okienne rolety, warto postawić na długie zasłony. Podkreślą piony, rozszerzając automatycznie obszar pomieszczenia. Jednym z najczęstszych rozwiązań jest powieszenie dużego lustra w centralnej części salonu. Jeśli to możliwe, warto ustawić je naprzeciwko jednego z okien, tak aby odzwierciedlało widok i tworzyło iluzję kolejnego okna. Oprócz prostych rozwiązań jak na przykład wybieranie wśród palety jasnych barw, jeśli Twój salon ma wysoki sufit, wykorzystaj to dekorując go w taki sposób, aby dzieła sztuki umieszczone powyżej linii wzroku kierowały uwagę ku górze. 

Jak zaprojektować schody?

Przede wszystkim nie można zapominać, że schody w naszym domu to coś zdecydowanie więcej niż element służący jedynie pokonywaniu drogi z parteru na piętro. Aby optymalnie wykorzystać przestrzeń nie zostawiaj pod nimi pustego miejsca. Przy odrobinie fantazji schody mogą stać się miejscem relaksu, czy domową biblioteczką. 

Nie można zapominać, że rozmieszczenie schodów jest jedną z pierwszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu domu i jednocześnie najtrudniejsza do zmiany w kolejnych etapach realizacji. Najistotniejsze aby schody były proporcjonalne w stosunku do reszty domu. Jeśli dom ma więcej niż jedno piętro należy również maksymalnie skrócić drogę między poszczególnymi schodami. 

Jak zaprojektować garderobę?

Garderoba to definicja intymności i odzwierciedlenie charakteru jej posiadacza. Stąd najczęstszym miejscem do jej ulokowania staje się sypialnia. Odpowiednio zaprojektowana szafa, może sprawić, że zyska na tym jej całe otoczenie. Warto podzielić ją na dwie części - przestrzeń półkową i otwartą przestrzeń magazynową, w której bez trudu będziemy mogli przechowywać większe elementy. Najczęstsze rozwiązanie stanowią garderoby zamknięte. Nie zapominajmy jednak o uroku oraz oryginalności tych, które pozostają otwarte na pozostałą przestrzeń sypialni. Ostatnią, najbardziej intuicyjną częścią projektu pozostaje oświetlenie. Aby oszczędzić sobie trudu poszukiwań warto postawić na punktowe światła, które z jednej strony rozjaśnią konkretne fragmenty garderoby z drugiej nadając jej komfortowy klimat.