Skip to main content
x
Budownictwo ekologiczne

Budownictwo Ekologiczne | Eko Architektura - sprawdź czy warto?

Najgorętszy trend 2020 roku - architektura eko, budownictwo ekologiczne!

W dobie galopujących zmian klimatycznych nikogo nie powinien dziwić zwrot ku ekologii przejawiający się już właściwie w każdej dziedzinie naszego życia. Bardziej racjonalne niż zrezygnowanie z plastikowych słomek wydają nam się działania bardziej globalne i długofalowe. Takiego rodzaju działaniem jest koncentracja architektów na zastosowaniu coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, które jednocześnie są przyjazne naturalnemu środowisku. 

Rok 2020 w architekturze (podobnie jak kolejne lata), to czas wdrażania i rozwoju coraz bardziej odważnych, ekologicznych rozwiązań. Prognozuje się, że największym powodzeniem będą się cieszyły następujące kierunki działania architektów:

 

Eko budownictwo

źródło zdjęcia: https://houseplansanddesign.blogspot.com/2015/06/modern-eco-house-designs-uk.html

 

1. Recykling - architektura ekologiczna

Wtórne wykorzystanie surowców to żadna nowość, zwłaszcza w dobie nie tylko trendu, ale wymogu segregacji odpadów. Jednak recykling przechodzi na wyższy poziom zaawansowania - poza wiedzą zwykłego śmiertelnika o tym, że odpady plastikowe należy oddzielać od tych z papieru, mamy do czynienia ze świadomością dużych firm o możliwości wykorzystania recyklingu przy produkcji najwyższej jakości materiałów budowlanych. Warto tu wspomnieć chociażby o coraz większej popularności drewnianych elementów budynku. Drewno jest bowiem materiałem budowlanym mającym ułatwić demontaż elementów i ponowne wprowadzenie materiału lub wyrobu na rynek. Faktem jest, że zdecydowana większość materiałów wyprodukowanych z drewna, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych może być zdemontowana i ponownie zastosowana w budownictwie. Szacuje się, że drewno może stanowić od 30 do 90 procent odzyskanych materiałów. 

2. Symbioza z naturą

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o korzystnym wpływie natury na zdrowie i samopoczucie człowieka. Paradoksalnie to właśnie w obliczu katastrofy klimatycznej ludzkość zaczęła coraz bardziej zdawać sobie sprawę z tego faktu.Instynktownie dążymy do tworzenia wspólnoty z innymi organizmami żywymi, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w architekturze. Termin biophilic design coraz częściej pojawiający się w literaturze branżowej do niedawna znajdował zastosowanie głównie w procesie tworzenia budynków użyteczności publicznej, a także przy projektowaniu siedzib wielkich korporacji (celem jest maksymalne zwiększenie wydajności i zadowolenia pracowników). Rozwiązanie to staje się te coraz bardziej popularne przy projektowaniu funkcjonalnych wnętrz prywatnych budynków mieszkalnych. Rośliny, które oczyszczają powietrze, a jednocześnie pozwalają łatwiej się zrelaksować stają się nieodłącznym elementem wystroju naszych wnętrz. Motywy roślinne to nie jedyne elementy budowania w stylu biophilic design. Wyróżnikami tego podejścia jest też wykorzystanie naturalnych materiałów, zapewnienia dużej ilości światła dziennego, a nawet tworzenie tzw. „żywych ścian”. Korzyści płynące z wdrożenia takich rozwiązań są oczywiste - nic tak nie uspokaja człowieka jak życie w symbiozie z naturą.

 

biophilic design

źródło zdjęcia: https://www.archdaily.com/tag/biophilic-design

 

3. Budynki prefabrykowane - budownictwo ekologiczne

Pisaliśmy już o rosnącej popularności budowania z gotowych elementów. Rozwiązanie to ma wiele zalet, wśród których należy podkreślić fakt, że powstające w tej technologii budynki są przede wszystkim ekologiczne. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu systemu energii odnawialnej, zadbaniu o szczelność struktury, montażowi wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a także zastosowaniu żelbetonu, który gwarantuje trwałość konstrukcji. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że przygotowanie poszczególnych elementów domu ma miejsce w fabryce, przy użyciu nowoczesnych technologii i maszyn. Wpływa to na szybkość budowy, a także mniejszy chaos na “placu budowy”.

 

Budynki prefabrykowane

źródło zdjęcia: https://kb.pl/porady/domy-z-prefabrykatow-betonowych-technologia-q-modul/

 

W 2020 roku najpopularniejszym trendem w architekturze będzie niewątpliwie ekologia. Po wielu latach niszczenia natury i działaniu na jej szkodę ludzkość zdała sobie w końcu sprawę, że w zdrowym, przyjaznym naturze otoczeniu żyje się lepiej (i dłużej). Nie dziwi więc fakt że nawet duże firmy starają się wdrażać coraz odważniejsze pomysły związane z eko budownictwem.