Skip to main content
x
Czym jest Condohotel?

Czym jest Condohotel i Aparthotel? - Dowiedz się już dziś!

Planując urlop zwykle w pierwszej kolejności wybieramy destynację, a zaraz potem szukamy zakwaterowania. Opcji wyboru jest wiele, w zależności od przeznaczonego na wyjazd budżetu oraz charakteru wycieczki możemy przebierać w naprawdę wielu ofertach. 


Jeśli pragniemy błogiego relaksu, komfortu i wygody nie zawahamy się wybrać apartamentu w kilku gwiazdkowym hotelu, ale jeśli nasz wyjazd ma mieć cechy survivalowe, wystarczy tani motel na obrzeżach miasta. Częstym rozwiązaniem problemów ze znalezieniem odpowiedniego noclegu jest inwestycja w nieruchomość w lokalizacji najczęściej przez nas odwiedzanej. Jeszcze 20-30 lat temu były to domki na ternie ogródków działkowych lub domki letniskowe oddalone od miejsca zamieszkania, położone daleko od miasto, blisko natury. 

Czym tak naprawdę są Condohotele?


W ostatniej dekadzie coraz większą popularnością cieszą się inwestycje, które gwarantują korzyści nie tylko z tytułu posiadania lokalu przeznaczonego na własne urlopowe potrzeby, ale też zyski z wynajmu pokoju czy apartamentu turystom. 


Takim rozwiązaniem są condohotele, nazywane również aparthotelami. Jak nie trudno się domyślić pomysł zrealizowano po raz pierwszy w USA. Podobnie jak wiele innych, tak i ten przyjął się także (z pewnym opóźnieniem) w Polsce. Początkowo różnica pomiędzy condohotelem, a aparthotelem była bardzo wyraźna, dziś te określenia używane są zamiennie. 

 

Condohotel

źródło zdjęcia: booking.com

 


Pierwsze condohotele powstające w Stanach Zjednoczonych to przypominające standardowe hotele budynki, w których poszczególne pokoje należały do osób prywatnych - inwestorów, którzy stawali się właścicielami kilkudziesięciu metrów hotelowej przestrzeni. Jak nie trudno się domyślić celem takiej inwestycji są korzyści z wynajmu zakupionego pokoju. W odróżnieniu jednak od tradycyjnego wynajmu, inwestycja w condohotel gwarantowała większy i szybszy zysk, wszak pokoje te budowano w kurortach przyciągających turystów. 

Czym różni się Aparhotel od Condohotelu?


Z kolei aparthotele, w odróżnieniu od condohoteli, budowane były zazwyczaj w mieście i umożliwiały turystom wynajem lokali o standardzie samodzielnych mieszkań. Częściej więc nazywano je nie pokojami na wynajem, a apartamentami z własną kuchnią. 

aparthotel

źródło zdjęcia: booking.com


Obecnie różnice pomiędzy tymi dwiema formami wynajmu krótkoterminowego się zatarły. O tym jak nazwany zostanie obiekt nie decyduje już lokalizacja, czy standard lokali, ale deweloper, który dany obiekt buduje. Zarówno w condo jaki i aparthotelu standard i wyposażenie lokali są podobne, w obu przypadkach można stać się właścicielem pokoju lub apartamentu, który możemy wykorzystywać na własne wypoczynkowe potrzeby lub zarabiać z jego wynajmu. 


Wśród wspólnych cech powyższych inwestycji wymienia się też system ich sprzedaży i zarządzania nimi. Inwestorzy kupują pokoje lub apartamenty od dewelopera, stając się właścicielami danych lokali, nie będąc jednocześnie udziałowcami hotelu. Nabywając daną przestrzeń inwestorzy mogą też zawrzeć umowę z deweloperem dotyczącą poszukiwania najemców, tak aby bez zbędnych obowiązków mogli się cieszyć czystym zyskiem. Niektórzy jednak sami angażują się w proces wynajmu, albo zlecają to zadanie firmom specjalizującym się w wynajmie krótkoterminowym. 


Dużą rolę w generowaniu zysków odgrywa tu oczywiście dogodna lokalizacja hoteli, dodatkowe atrakcje na terenie obiektu a także standard pokoi. Często obiecane przez dewelopera zyski na poziomie 10% są zwykłym wabikiem, na który niestety wiele osób daje się nabrać.

 

Przeczytaj również nasz wpis o hotelach butikowych.