Skip to main content
x
Projekt domu symbiotycznego

Czym jest dom symbiotyczny? Dowiedz się już dziś!

Dom symbiotyczny to pomysł Bogusława Barnasia na odbudowanie relacji człowieka z naturą. 


W ostatnich latach obserwujemy wyraźny zwrot człowieka ku naturze, widoczny również w branży architektonicznej. Coraz większą popularnością cieszą się projekty domów wpisujących się w zastany naturalny porządek. Pisaliśmy już o wzmożonej migracji ludzi z miast do niewielkich miejscowości, lokacje coraz bardziej oddalone od cywilizacji już nie budzą zdziwienia. Prezentując projekt domu symbiotycznego BXBstudio Bogusław Barnaś & Studio Projektowe Paweł Jarosz sugerują pójście o krok dalej, proponując człowiekowi totalną integrację z naturą. 

 

Dom Symbiotyczny

źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/permalink.php?id=169060859785320&story_fbid=2374967479194636

 


Pisaliśmy już o modzie na slow life, czyli styl życia w zgodzie ze sobą i z naturą,  cechujący się osobistym zaangażowaniem w urządzanie przestrzeni, celebrowaniem prostych, codziennych czynności. Podobne założenia niesie ze sobą popularny ostatnio nurt zwany Biophilic Design, do którego wpisuje się projekt Bogusława Barnasia zaprezentowany w marcu 2019 roku na OKK! Design w Warszawie jako nowa typologia domu i sposobu zamieszkiwania. Idea i pierwsze wizualizacje tego projektu zostały przedstawione już w 2016 roku w ramach wykładu “Świat w obliczu globalnej konsumpcji – architektura ekologiczna, dom aktywny i aktywna farma” na Łódź Design Festiwal 2016.  


Wartym odnotowania jest fakt, że koncepcja domu symbiotycznego może być wykorzystana zarówno w przestrzeni wiejskiej, gdzie wpisuje się on w zastany krajobraz, jak i w przestrzeni miejskiej, gdzie  symbiotyczne domy, a nawet osiedla czy dzielnice tworzą specyficzny mikroklimat, nadający przestrzeni urbanistycznej nową jakość.


Konstrukcja domu symbiotycznego jest maksymalnie uproszczona, ponieważ proste rozwiązania mają zwiększyć jego funkcjonalność. Mieszkańcy domu nie muszą więc rezygnować z komfortu na rzecz zbliżenia do natury. 


Integrację ze środowiskiem naturalnym ma zapewnić mieszkańcom domu praktycznie każdy jego element, od działki na której powstał począwszy. Została ona bowiem skomponowana z elementów tworzących naturalny krajobraz. Z jednej strony domu mamy więc pełną kwiatów łąkę z drewnianym pomostem.  Po drugiej stronie znajdziemy przestrzeń rekreacyjną, z plażą, zbiornikiem wodnym, tarasem i trawą. Nie mogło też zabraknąć drzew, będących niezbędnym elementem naturalnego krajobrazu. 

 

Symbiotic House

źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/permalink.php?id=169060859785320&story_fbid=2374967479194636


Poza otoczeniem domu, jego poszczególne elementy również mają zapewnić mieszkańcom symbiozę z naturą. Znajdziemy tu więc akwarium kąpielowe, dzięki któremu można obserwować podwodny świat flory i fauny z wnętrza domu, a także korzystać z niego jak z konwencjonalnego basenu, ale bez konieczności stosowania środków chemicznych. Kolejnym ciekawym elementem domu jest symbiotyczna szklarnia, która staje się integralną częścią pokoju dziennego. Dzięki niej możemy uprawiać rośliny przez cały rok i cieszyć się świeżą, wolną od smogu przestrzenią relaksacyjną. W zależności od potrzeby, czy warunków atmosferycznych możliwe jest regulowanie przeszkleń, co pozwala na korzystanie ze szklarni niezależnie od pory roku.  
Niewątpliwie integrację z naturą zapewni mieszkańcom domu… autonomiczny kurnik z wybiegiem,  grzędami oraz boksami dla niosek. Jest to oddzielona od części mieszkalnej przestrzeń, która dzięki aplikacji mobilnej, dozownikom żywności i autonomicznemu systemowi oczyszczania wymaga minimalnej ingerencji człowieka. Wszystkim można sterować zdalnie. Wybieg dla kur jest nocą automatycznie zraszany wodą opadową zgromadzoną w zbiorniku. Usunięte zabrudzenia wykorzystywane są jako nawóz dla roślin ogrodowych. 


Poza szklarnią i kurnikiem projektanci postanowili wkomponować w strukturę domu typowo wiejskie pomieszczenie, jakim jest stodoła. Podobnie jak tradycyjny pierwowzór może ona służyć do przechowywania siana i narzędzi ogrodowych,  ale też tworzyć przestrzeń rekreacyjną. W symbiotycznym domu nie może zbraknąć też ekologicznego systemu grzewczego. Symbiotyczny kominek to rozwiązanie estetyczne, praktyczne i ekologiczne. Pozyskuje on, kumuluje i przechowuje energię z zasobów odnawialnych, emitując przy tym ciepło. 


Tęsknota za naturą i pragnienie całkowitej z nią symbiozy nie musi oznaczać rezygnacji z wygody, komfortu i najnowszych zdobyczy technologicznych. Projekt domu symbiotycznego Bogusława Barnasia stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka, który nie rezygnując z komfortu może jednocześnie budować relację z naturą, żyjąc w jej rytmie.  

 

Obejrzyj również inne projekty domów symbiotycznych

 

Projekt domu symbiotycznego
 

źródło zdjęcia: https://www.e-architect.co.uk/taiwan/symbiotic-house-in-yilan-taiwan