Designerska podróż z Airbnb Plus i Plansmatter
Jak mogą skończyć się kłopoty finansowe dwójki studentów i co powie jeden z najbogatszych młodych miliarderów gdy usłyszy kultowe już pytanie “gdzie widzi się Pan za 10 lat?”
Czy w słowniku architekta znajdziemy słowo "granica" i dokąd powinniśmy pojechać, zobaczyć dom latający 40 metrów nad ziemią. Czas na Airbnb Plus i PlansMatter - dwa miejsca w internecie, które pomogą każdemu miłośnikowi designu zaplanować niezapomnianą podróż.
American Dream
Brian i Joe, dwóch 26-latków, niewielki loft w San Francisco i brak pieniędzy na czynsz. Są historie, w których i z tego można stworzyć przełomowy biznes – w tym przypadku mowa o Airbnb. W 2008 roku projekt był obiecującym startupem, dziś to jedna z najlepiej wycenianych prywatnych firm na świecie, cel na 2028 to miliard rezerwacji rocznie. Według właścicieli możliwy do osiągnięcia dzięki Airbnb Plus – opcji wymagającej oprócz niezawodnego hosta, spełnienia dokładnie stu wymagań dotyczących aranżacji i wyposażenia wnętrza.
[założyciele Airbnb, od lewej Joe, Nathan i Brian fot. materiały prasowe]
Dzięki serwisowi przygotowanemu przez Nathana Blecharczyka (swojsko brzmiące nazwisko nie myli, to pół Polak pół Amerykanin i w pełni – miliarder) wynająć można wszystko. Od przytulnej barki w londyńskim porcie, przez domek na drzewie w Kostaryce po penthouse w mieście, które nigdy nie śpi. Klient wybiera między materacem w kawalerce współdzielonej z gospodarzem, a ogromną rezydencją na wyłączność. 191 krajów, ponad 34 tysiące miast w każdym zakątku świata i wycena na 30 mld dol., a mimo to Airbnb nie zatrzymuje się i idzie po więcej. – Przez ostatnie 10 latach z platformy skorzystało 300 milionów użytkowników – mówi już nie Brian, a Mr Chesky. Trudno się jednak spodziewać, że stali klienci zaczną podróżować nagle trzy razy więcej, jedyną szansą jest więc przekonanie tych, którzy nadal wierni są hotelom.
Lepiej niż we własnym domu
Brak pewności co do jakości i gwarancji standardu to największy problem z jakim od początku mierzą się twórcy. Magnesem mają być testy projektowe, w których konsultanci Airbnb Plus osobiście ocenią czy poszczególne elementy wystroju składają się na spójną aranżację i przemyślany układ. Chodzi o równowagę między stylowym wzornictwem i komfortem, a odpowiednio wyposażoną i zadbaną przestrzenią. Kluczowe jest, aby dom nie wyglądał jak każdy inny, co zapewnić ma jedno ze stu wymagań – dzieła sztuki, które opowiedzą historię, zbudują klimat i zbliżą podróżujących do gospodarzy.
Poczujesz się lepiej niż we własnym domu – zapewnia spot promujący nową usługę Airbnb Plus
Szum wody, urokliwe wnętrze, które do ostatniej chwili aranżuje właściciel. Ktoś przygotowuje letnie kino pod gwiazdami, ktoś inny parzy kawę, ukochana wskakuje do basenu, w którym czeka już ukochany. W końcu czas na wieczorny seans, na ekranie zobaczymy pewnie sielankę, coś na kształt wizji podróżowania jaką serwować ma nowa usługa Plus.
Luksusowa alternatywa dla Airbnb Plus - PlansMatter
Kiedy i ten amerykański sen okaże się niewystarczający, z myślą o wnętrzarskich estetach powstaje serwis PlansMatter, w którym można zarezerwować nie tyle dom, co sztukę z własną historią i przesłaniem. – Stworzyliśmy ten projekt jako miejsce dla gości ceniących wyjątkowe wzornictwo, aby połączyć ich z gospodarzami, którzy zainwestowali w niezwykłą architekturę – wyjaśniają założyciele Connie Lindor i Scott Muellner. Głównym celem dwójki projektantów jest sprowadzenie tych dzieł na ziemię, gdzie mógłby skorzystać z nich każdy miłośnik designu.
Patrząc na oferty PlansMatter pierwsze pytanie, które się nasuwa dotyczy tego, czy dla architekta istnieje coś, co mógłby nazwać swoją granicą. Czy przeszkodą jest miejsce w którym ma znaleźć się projekt? Warto zapytać kogoś, kto choćby na jeden dzień zatrzyma się w latającym 40 metrów nad plażą w Fairhaven Pole House. Projekt pracowni Australia F2 Architecture to najbardziej rozpoznawalny dom w kraju kangurów, przestrzeń w której oprócz szczęśliwców machających przejezdnym z drinkiem w dłoni – jak poetycko wspomina jeden z opisów na stronie – codziennie gości niebo i morze.
<
Czy ograniczeniem jest minimalistyczny styl, który na motyw przewodni wybierze architekt? – Połączmy tradycję i nowoczesność, noc i dzień – odpowiada James Turrell, twórca Domu Światła, który do jego stworzenia wykorzystał klasyczny, japoński styl sukiya. Pierwotnie używany do tworzenia azjatyckich herbaciarni pomysł łączy prostą formę z naturalnymi materiałami. Jednak projekt amerykanina to przede wszystkim harmonia z otoczeniem i zabawa kolorem. Złoto ścian, zieleń łaźni, czerń na całej przestrzeni i błękit nieba, odsłoni nie tylko otwierany sufit głównego pomieszczenia, ale i brak granic w myśleniu projektanta.
Historia bez zakończenia
Mógłbym opisywać tak kolejne – inne zarówno od reszty jak i od tego, co mieści się w wyobraźni – 46 projektów. Dlaczego nie wspomnieć chociażby o The Light Hotel, niegdyś zniszczonym kontenerze, który po dostaniu się w ręce pracowni Alchemy stał się luksusowym, ekologicznym, jedynym na świecie tego typu hotelem przemieszczającym się po całej Minnesocie. Czemu nie opowiedzieć o innych zaskakujących nie tylko architekturą miejscach w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Niemczech czy Portugalii?
Nie zrobię tego z dwóch powodów. Po pierwsze jeśli ktokolwiek dotrwał by do końca pewnie byłbym to ja sam, a od zawsze boję się samotności. Po drugie, o gustach… O gustach dyskutuje się jak o niczym innym, jednak w tym przypadku wystarczy usiąść z kawą w wygodnym fotelu i bez pośpiechu przeglądać kolejne inspirujące oferty. Ważne, żeby mieć w czym wybierać, a Airbnb Plus i PlansMatter w kwestii podróżowania po całym świecie daje nam okazję by samemu zdecydować, czy wolimy być wakacyjnymi kaskaderami, czy postawimy na gwarancję jakości i możliwość spędzenia choćby paru dni w prawdziwie wyjątkowej przestrzeni.