Skip to main content
x
Ogrody na dachu

Dla kogo projektuje się ogrody na dachu?

 Ogrody na dachu są doskonałym rozwiązanie dla osób, które nie posiadają działki.

 

Ogrody na dachu wciąż nie cieszą się zbyt dużą popularnością w Polsce. Przez wielu traktowane są w kategoriach kaprysu ludzi majętnych, na szczęście są też tacy, którzy doceniają niewątpliwe zalety posiadania zieleni na dachu


Jest to bowiem doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają działki, mieszkają w mieście pełnym wszechobecnego betonu i jednocześnie tęsknią za naturą, zielenią i spokojem. Tworzenie takiej oazy wymaga co prawda sporego nakładu pracy, zarówno przy tworzeniu jak i utrzymaniu ogrodu, ale przy odpowiednim przygotowaniu nie powinno to sprawiać zbyt dużego kłopotu.

 

Ogród na dachu

źródło zdjęcia: https://www.hotelmetropolitan.com/blog/wp-content/uploads/2016/09/Hotel-metropolitan-5-piano-solarium.jpg

 


Piękno ogrodów usytuowanych na dachu doceniano już w czasach przed naszą erą. Większość z nas zna koncepcję „wiszących ogrodów Semiramidy”, zaliczanych do siedmiu cudów świata. Na podstawie ruin archeolodzy potwierdzają ich istnienie, są też w stanie odtworzyć ich zasadę konstrukcyjną. Roślinność umieszczana była na wznoszących się tarasach wspartych na konstrukcji złożonej z wąskich korytarzy izolowanych smołą i powłoką ołowianą, przykrytych warstwą odsączającą i warstwą ziemi. Do nawadniania tarasów wykorzystywano wodę z Eufratu

 

Wiszące ogrody Semiramidy

źródło zdjęcia: https://www.history.com/news/hanging-gardens-existed-but-not-in-babylon

 


Tyle historii. Dziś, dzięki postępowi techniki projektowanie, budowanie i utrzymanie ogrodu na dachu jest prostsze i z całą pewnością mniej czasochłonne. Co ciekawe, ogrody tego rodzaju można założyć  zarówno na dachu płaskim klasycznie ocieplonym, jak i na dachu odwróconym.


W obu przypadkach dachy z zielonym ogrodem mają strukturę wielowarstwową. To od rodzaju podłoża, planowanego zazielenienia oraz rodzaju i funkcji budynku zależy dobrany rodzaj i liczba warstw. Konstrukcję odwróconą dachu, na którym planuje się stworzyć ogród (czyli taką, gdzie termoizolacja jest ułożona na hydroizolacji), najczęściej spotkać można w tzw. nowym budownictwie. Taki układ ma wpływać na ochronę hydroizolacji przez uszkodzeniami i wpływem czynników zewnętrznych, a także zapewnić jej stabilną temperaturę, niezależnie od warunków atmosferycznych. 

 

Gdzie szukać architekta, który zaprojektuje ogród na dachu?


O szczegółach dotyczących spraw technicznych najlepiej porozmawiać ze sprawdzonym architektem. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie z nim swojej wizji i oczekiwać związanych z budową, wyglądem, przeznaczeniem i zagospodarowaniem powierzchni dachu. Tylko od nas zależy czy stworzymy na nim wygodny, przestronny taras otoczony dekoracyjną roślinnością, czy ogród z dużą ilością zieleni niewymagający obsługi. W zasadzie jedynym ograniczeniem dotyczącym rodzaju zasadzanych na dachu roślin jest rodzaj i funkcja użytkowa budynku. Reszta zależy już tylko od wizji i możliwości inwestora. 

 

Projekty ogrodów na dachu

źródło zdjęcia: https://sustain.ubc.ca/campus/food/campus-gardens

 


W ogrodach usytuowanych na dachu można sadzić różnorodne formy zieleni, od warzyw i ziół, przez trawy, byliny i kwiaty aż po krzewy a nawet niewielkie drzewa. Warto przyłożyć się do wyboru sadzonek i ich rozmieszczenia przestrzennego, tak aby nadać swojej oazie indywidualny charakter i efekt zapierający dech w piersiach.  

 

Jakie jeszcze zalety przynoszą ogrody zaprojektowane na dachu?


Poza niewątpliwie ważnym aspektem wizualnym ogrody tworzone na dachu pełnią też szereg innych funkcji. W czasach, kiedy z przestrzeni miejskiej znikają tereny zielone zastępowane przez beton, sadzenie roślin i drzew w ogrodach (zarówno tych przydomowych jak i tych usytuowanych na dachach ma tym większe znaczenie dla klimatu. Rośliny te wydzielają bowiem tlen i redukują dwutlenek węgla, korzystnie wpływając w ten sposób na mikroklimat. Co więcej, oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji (kurz, pył, spaliny). Ma też miejsce gromadzenie części wód opadowych, co wpływa na zmniejszenie ilości wody odprowadzanej do kanalizacji, a w dalszej perspektywie, poprzez parowanie zatrzymanej wody, również na zwiększenie wilgotności powietrza. Specjaliści mówią też o pozytywnym wpływie zazielenionych dachów na hałas w budynku (dobrym przykładem jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, która może pochwalić się jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie). Ogrody te stanowią też dobrą izolację termiczną (zimą akumulują ciepło, latem zapewniają ochłodę i redukcję temperatury). 


Popularność zazielenionych roślinami dachów w Polsce nie jest oszałamiająca, na szczęście z roku na rok ta koncepcja zyskuje więcej zwolenników. Jest to szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego, z jakim już od jakiegoś czasu przychodzi się mierzyć ludzkości.