Skip to main content
x
Future Living

Future Living - Duńskie miasta przyszłości

Dania nie bez powodu kojarzy się nam ze społeczeństwem świadomym i odpowiedzialnym. Jest to niewątpliwie kraj dążący do poprawy sytuacji całej planety za pomocą wdrażania alternatywnych, nowatorskich rozwiązań, jednocześnie przyjaznych środowisku. Otwarta kilka dni temu wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” jest najlepszym potwierdzeniem tej opinii. 

 

Future Living Duńskie Miasta Przyszłości

Zespół mieszkaniowy Isbjerget w Aarhus, proj. JDS Architects, CEBRA, Louis Paillard, SeARCH ; fot. Mikkel Frost

 


Wykład otwierający ekspozycję dotyczył zrównoważonego rozwoju społecznego i miał stanowić wstęp i zachęcenie do rozważań na ten temat. To właśnie wyzwaniom, przed jakimi w dobie kryzysu klimatycznego stoi świat poświęcona jest wystawa. Organizatorzy zapewniają, że przedstawione zostaną na niej nie tylko problemy współczesnych miast, ale przede wszystkim propozycje ich rozwiązania, a także możliwości budowania (dosłownie i w przenośni) przyszłości w sposób zrównoważony. 

 

Co znajdziesz na wystawie Future Living Duńskie Miasta Przyszłości?


W ramach agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłoszonych zostało 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, wśród których urbanizacja, klimat i jakość życia uznane zostały za najistotniejsze z globalnych wyzwań. To właśnie na tych zagadnieniach koncentruje się wystawa. Znajdziemy więc tu odpowiedzi na trudne pytania, które zadajemy sobie wszyscy: Jak budować miasta, które zapewniają zrównoważony rozwój społeczny, są dobrze skomunikowane z obszarami podmiejskimi, a jednocześnie nie stanowią zagrożenia dla natury? Jak budować miasta, w których można dobrze, wygodnie żyć, a jednocześnie dążyć do światowego celu redukcji emisji dwutlenku węgla? To ważne pytania w dobie rozrastających się w zawrotnym tempie aglomeracji miejskich. 


Jest to wynikiem ciągłego przyrostu ludności. Na świecie żyje w tej chwili ponad 7,5 miliarda ludzi. Według prognoz za 30 lat będzie nas już 10 miliardów. Niestety, ze względu na starzejące się społeczeństwa liczba osób w wieku produkcyjnym maleje. Odpowiedź na pytanie o wyzwania związane z tą sytuacją nie jest trudna. Niewątpliwie trzeba będzie skoncentrować działania na ochronie zdrowia, środowiska i jakości życia, ale równie ważne jest edukowanie kolejnych pokoleń w zakresie umiejętności adaptacji do nowej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której człowiek powinien żyć w zgodzie z naturą i dbać o nią wiedząc, że z każdym rokiem będziemy dysponować coraz mniejszymi zasobami. Jest więc niejako obowiązkiem wypracowanie rozwiązań, z których będą mogły skorzystać następne pokolenia. 


Wystawa zwraca więc uwagę na fakt, że z wiadomych powodów to społeczności miast odgrywają kluczową rolę w redukcji emisji dwutlenku węgla. To właśnie na gęsto zaludnionych terenach występują problemy takie jak: smog, masowa produkcja odpadów, marnowanie żywności. Pocieszeniem może być fakt, że to właśnie w dużych miastach powstają oddolne inicjatywy miejskich wspólnot dążące do poprawy jakości życia. To tutaj podnoszone są coraz głośniejsze protesty i coraz wymowniejsze hasła dotyczące konieczności zmiany dotychczasowych nawyków. 

 

Gdzie i kiedy odbywa się wystawa Future Living?


Zdaniem organizatorów współczesna architektura ma również dużo do powiedzenia w kwestii zmian korzystnych zarówno dla mieszkańców jak i klimatu. Jaka jest więc duńska wizja rozwijania miast w sposób, który sprosta rozwiązaniu problemów związanych z ekologią i jakością życia? Na te pytania znajdziecie odpowiedź na wystawie Future Living. Duńskie miasta przyszłości, otwartej w PPNT Gdynia aż do 19 stycznia 2020

 

  • Kiedy: wernisaż start – 7 listopada 2019 (czwartek), godz. 18:00 | wystawa dostępna w dniach: 8.11.2019 – 19.01.2020
  • Miejsce: PPNT Gdynia, budynek IV, galeria F0.20
  • Wstęp: wolny

 

https://ppnt.pl/wydarzenia/wystawa-future-living-dunskie-miasta-przyszlosci/