Skip to main content
x
Office Superstar 2018

“Godnie i wygodnie” - Office Superstar 2018

150 projektów walczyło w drugiej edycji prestiżowego konkursu Office Superstar 2018. Na początku października ogłoszono wyniki plebiscytu organizowanego przez międzynarodową firmę z branży nieruchomości komercyjnych - CBRE. Motyw przewodni, który towarzyszył obradom kapituły brzmiał “Godnie i wygodnie”. W praktyce, zwycięzcami konkursu zostały więc te projekty, które w stu procentach skupiły się na potrzebach i komforcie pracowników. 

CBRE, czyli jak laureat został organizatorem

Na prestiż konkursów składa się wiele kwestii. Nagrody, rozpoznawalność jury i uczestników, kariera jaka wiąże się z ich wygraną, ale przede wszystkim ranga organizatora. Za Office Superstar 2018 stoi jedna z najpotężniejszych firm świadczących usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. CBRE to pierwsza i jedyna firma z tej branży, którą uwzględniono w prestiżowym rankingu Fortune 500. W 2010 Financial Times ogłosił firmę najlepszym doradcą w dziedzinie nieruchomości. Wielokrotnie znajdowała swoje miejsce wśród 50 najlepiej prosperujących firm według magazynu BusinessWeek. CBRE od początku istnienia zgarnia nagrodę po nagrodzie - tym razem to laureat staje w roli wręczającego statuetki. 

Koncepcja konkursu

Jak mówią sami organizatorzy - konkurs promuje koncepcję biura nie tylko jako miejsca pracy, ale przede wszystkim wnętrza, które sprzyja powstawaniu i rozwojowi pionierskich pomysłów. Główna intencja to wybór przedsiębiorstw posiadających najbardziej wyróżniające się wnętrza biurowe w Polsce. Podstawą konkursu jest promocja innowacyjnych rozwiązań w zakresie office designu.

“W CBRE wierzymy, że biuro to dużo więcej niż miejsce pracy. To jeden z kluczowych zasobów firmy, od jakości którego zależy komfort i efektywność pracowników”

- można przeczytać na stronie Office Superstar 2018. Wygrana konkursu ma zapewnić trzy podstawowe fundamenty rozwoju firmy. Po pierwsze stworzy obraz świadomego pracodawcy dbającego przede wszystkim o komfort pracownika. Pomoże przyciągnąć najlepsze talenty każdej branży i w końcu zbuduje wizerunek nowoczesnej firmy, która nie tylko podąża za trendami, ale również stosuje rozwiązania, na które innym brakuje pomysłu i odwagi. 

17 zróżnicowanych kategorii

17 - to liczba kategorii i wręczonych statuetek w trakcie gali Office Superstar 2018. Można je śmiało podzielić na trzy kategorie. Pierwsza to biura regionalne z najprężniej rozwijających się polskich miast, a więc Krakowa, Wrocławia, Poznania, Łodzi oraz Trójmiasta. Kraków to najsilniejszy regionalny rynek biurowy w Polsce. Wrocław stanowi ponad 900 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dostęp do morza sprawia, że Trójmiasto to jedna z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla przedsiębiorców i architektów projektujących w duchu office designu. Industrialny klimat, złota gospodarcza historia oraz centralne położenie na mapie kraju, stawia Łódź wśród najchętniej wybieranych miejsc do lokowania siedzib coraz większej ilości firm. I w końcu stolica Wielkopolski, czyli Poznań, który z roku na rok pracuje na miano “miasta biurowców”. 

Kolejne 7 statuetek to nagrody przyznawane przedsiębiorstwom w obrębie konkretnych specjalizacji. Zacznijmy od branży finansowej i prawniczej, której wnętrza niemal od początku kojarzone są z konserwatywnym podejściem do designu, zachowawczą formą oraz szablonowymi rozwiązaniami. Po drugiej stronie stoi branża kreatywna oraz technologiczna, związana z innowacyjnością i zdecydowaną ucieczką od ogólnie przyjętych ram. W branży doradczej kluczem do stworzenia idealnego wnętrza jest umiejętne połączenie przestrzeni przeznaczonej do pracy z klientem oraz tej dedykowanej wyłącznie pracownikom. Outsourcing to jedna z najprężniej rozwijających się branż na świecie. Wnętrza firm działających w branży BPO / SSC kojarzone są jednak z oszczędnością, a więc małymi, przepełnionymi wnętrzami oraz głośnym open space. Na koniec biura coworkingowe, które stanowią platformę łącząca ludzi i kultury w klimacie nieograniczonej wymiany myśli, doświadczeń i pomysłów. Nagrodę otrzyma ten projekt, który połączy istotne cechy użytkowe, rozwiąże największe dla danego typu problemy oraz doda do całości innowacyjne podejście do tematu. Czytaj więcej o projektowaniu biur.

Ostatnią grupę 5 kategorii stanowi to, co najdokładniej wpisuje się w koncepcję Office Superstar 2018. Oprócz nagród za najbardziej innowacyjną salę konferencyjną oraz przestrzeń z branży magazynowej mowa o statuetkach za najlepszą przestrzeń socjalną, innowacje i technologie oraz biurowe wellness. Pierwsza z nich to miejsce, które w naturalny, nienachalny sposób stworzy koleżeńskie więzi między pracownikami. Mowa o nieformalnych rozmowach oraz aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Druga nagroda to próba odnalezienia najbardziej zaawansowanego pod względem technologicznym biura w Polsce. Organizatorzy wspominają o takich rozwiązaniach jak “Aplikacje do zamawiania posiłków, system rezerwacji sal, zintegrowany kalendarz czy robot zastępujący serwis sprzątający”. Ostatnia kategoria to krok w stronę tych pracodawców, którzy wiedzą, że najlepszy pracownik to ten, który nie tylko posiada wiedzę dotyczącą zdrowego trybu życia, ale również ma szansę na wcielanie tych informacji w życie, na przykład poprzez praktyczne rozwiązania w swojej przestrzeni pracy.  

Wykwalifikowane jury

Kapituła łączy ekspertów reprezentujących najróżniejsze dziedziny wpływające na sukces w branży office designu. Mowa o architektach, socjologach, psychologach oraz specjalistach z zakresu aktualnych trendów, designu oraz nieruchomości. Wśród nich pojawią się takie postaci jak Daniel Bienias - dyrektor zarządzający CBRE w Polsce, związany z rynkiem nieruchomości komercyjnych od ponad 20 lat, który doradzał firmom takim jak IBM, Colgate-Palmolive, Jeronimo Martins, czy Genpackt. Obok niego zobaczymy między innymi Radosława Gajdę, który prowadzi najpopularniejszy w Polsce program o architekturze i sztuce „Architecture is a good idea”, przyciągającego co tydzień przed ekrany dziesiątki tysięcy widzów. Różnorodność idealnie podkreśli nazwisko kolejnego jurora - Jacka Santorskiego, autora 10 poczytnych książek psychologicznych, specjalizującego się w doradztwie dla top managerów, który razem z Dominiką Kulczyk założył firmę doradczą Values.

Warsztaty

Istotnym elementem idei Office Superstar jest dzielenie się wiedzą w zakresie nowoczesnych form aranżacji, jej doboru do profilu działalności firmy oraz nowinek technologicznych. W ramach tegorocznej edycji w trakcie warsztatów poruszono trzy tematy przewodnie - “Przestrzeń biurowa wolna od niepożądanych dźwięków”, “Home Office, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o pracy zdalnej” oraz “Biuro w dobrym świetle” - spotkanie, które podkreśliło znaczenie i wpływ doboru oświetlenia na efekt wizualny oraz praktyczne zastosowanie w każdej przestrzeni biurowej. 

Najistotniejsi w każdym konkursie są wygrani oraz to, co z tej wygranej wyniknie. Wszystkie nagrodzone projekty z 2017 oraz 2018 roku można zobaczyć na stronie organizatora.