Skip to main content
x
Loft

Loft - centrum kreatywności

Atelier artystów z Nowego Jorku, marzenie millenialsów, czy najnowszy trend wykorzystujący industrialny klimat. Każde z tych słów, krok po kroku opisuje lofty. Życie na poddaszu to z jednej strony coś, na co nie każdy się odważy, ale z drugiej to, o czym wielu fantazjuje. Jedno pozostaje bezsprzeczne. Lofty mają w sobie magiczny klimat, który nie sposób odtworzyć w tradycyjnym mieszkaniu.

O loftach jako idealnej przestrzeni do życia jako pierwsi zaczęli myśleć artyści, którzy szukali skupienia, a we wspaniałych widokach z najwyższych pięter znajdowali inspirację dla własnej twórczości. Projektując loft warto więc pomyśleć o nim jak o własnym arcydziele. Architekci skupiają się na kreatywnych pomysłach, idealnych mieszankach barw i stylów, aby znaleźć niepowtarzalną kombinację. Jednak nie można zapominać o zasadzie "mniej znaczy więcej" - tak szeroko rozpowszechnionej w niemal każdej dziedzinie projektowania wnętrz

 

28 niesamowity loftów na YouTube

 

 

Pierwszy krok - wybór stylu

Lofty najczęściej projektowane są we współczesnej stylistyce. Coraz częściej w tego typu wnętrzach pojawia się surowy styl industrialny stawiający na wrażenie niedokończenia i minimalizm. Trend takiej aranżacji pojawił się w latach 70. ubiegłego wieku, natomiast aktualnie dostał on drugie życie.  Na mniejszych poddaszach coraz częściej pojawiają się szerokie, proste lustra umieszczane naprzeciwko okien. Oprócz wyraźnego powiększenia otrzymujemy również dodatkowe doświetlenie, co w użytkowaniu otwartej przestrzeni stanowi klucz pozytywnego samopoczucia. Naturalna cegła, srebrne rury, metal i szkło - to materiały, które w połączeniu z roślinami, drewnem i tradycyjnymi tkaninami pozwalają uzyskać niebanalny efekt i stylową przestrzeń do codziennego życia.  

Aktualnym bestsellerem stają się również lofty w stylu retro. Jest to między innymi kwestia łatwości uzyskania efektu przestrzeni sprzed kilkudziesięciu lat. Sklepy z antykami, przeżywające drugą młodość pchle targi, antykwariaty - każde z tych miejsc idealnie sprawdzi się jako źródło kolejnych elementów wystroju wnętrza. Odnajdzie się tutaj wszystko - od starych plakatów, przez winyle, aż po stary regał wypełniony klasykami literatury. Całość w połączeniu z industrialną atmosferą stworzy mieszankę kompletną i spójną stylistycznie.  

 

Przestrzeń jako podstawa loftowego klimatu

 

Jedną z najważniejszych technicznych kwestii przy projektowaniu loftu jest uzyskanie przestronnego wnętrza, w pełnym tego słowa znaczeniu. Poddasze powinno sprawiać wrażenie otwartego, nieograniczonego żadnymi ramami. Pomaga w tym zazwyczaj wysoki sufit, lustra, wszechobecna biel, jednak kolejną kwestią jest analiza wszystkich ścian. Drugim krokiem który musimy postawić zaraz po wyborze stylu jest więc określenie które ściany działowe należy wyburzyć, które pomieszczenia połączyć, a które powiększyć. Dla utrzymania atmosfery i loftowego tonu można zrezygnować z dzielenia mieszkania na oddzielne pokoje, wyodrębniając zamiast tego aneksy do pracy, relaksu czy spotkań. Aby w przestrzeni nie zagubić poszczególnych elementów, takich jak meble czy drzwi ciekawym rozwiązaniem jest powiększenie ich naturalnych rozmiarów. Ideał to przestronne wnętrze z wyraźnie zarysowanymi detalami i wyróżniającym się wyposażeniem.

 

Wersja soft i hard

 

W profesjonalnym ujęciu spotykamy dwa typy loftów - soft i hard. Pierwsze z nich to przestrzenie znajdujące się w dawnych budynkach fabrycznych, magazynach, czy budynkach sakralnych, co szczególnie popularne stało się ostatnimi czasy w Czechach. Charakteryzują się oryginalnymi elementami zabudowy, takimi jak rury, przewody wentylacyjne, betonowe płyty i jarzeniówki, czy  inne odmiany surowego oświetlenia. Wszelkie części i pozostałości po komercyjnych obiektach to jednak wynik przemyślanego procesu rewitalizacji, a nie jakby się mogło wydawać wszechobecnego bałaganu. 

Wersja soft, jak sama nazwa wskazuje, to delikatniejsza odmiana postindustrialnego stylu. Lofty tego typu stanowią zazwyczaj nowo powstałe budynki, które na polecenie dewelopera wzorowane są na swoich oryginalnych odpowiednikach. Z surowego klimatu pozostają przestronne okiennice i wyższe sufity, jednak stopniowo odchodzi się w nich od klasycznego, twardego tonu podkreślonego przez fabryczne elementy. 

 

 

Hipsterski design

 

Wyposażenie loftu zdecydowanie zasługuje na osobny akapit. Słowo klucz stanowi eklektyzm. W wyczerpującym skrócie - to twórczość łącząca różne materiały, techniki i style, których kontrast ma tworzyć abstrakcyjne, oryginalne dzieła sztuki. Jedynym ograniczeniem pozostaje tutaj wyobraźnia autora. Zetknięcie designu i hipsterskiej koncepcji pozwala na tworzenie dodatków, których nie spotkamy w klasycznym show roomie. Klosze do żarówek ze słoików czy butelek po winie, stolik do kawy zrobiony z winylowych płyt, barierka z fabrycznych łańcuchów. Wszelkie elementy takie jak antresola, schody czy ogromne okiennice tylko zwiększają pole do popisu. To jeden z puzzli w projektowej układance, przy którym spokojnie można zapomnieć o zasadzie “mniej znaczy więcej”


Kreatywność, budżetowy zapas i chęć ucieczki od konwencjonalnych rozwiązań - to cechy kogoś, kto śmiało może zacząć myśleć i realizować loftowe projekty. Dobrze wykonane poddasze to wysiłek, który zdecydowanie warto podjąć. W zamian otrzymasz wnętrze, które nie będzie Cię ograniczać, w którym dzięki przestronności i doświetleniu znajdziesz motywację do działania. To w końcu unikalne miejsce, które świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pojawi się rutyna i brak inspiracji. 



Źródło zdjęć