Skip to main content
x
Trendy podłogowe 2019 i 2020

Modne podłogi - Jakie są najnowsze trendy podłogowe?

Trendy podłogowe w 2019 i 2020 roku


Architektura wnętrz kojarzona jest głównie z wyborem mebli, koloru ścian, czy oświetlenia. Nie można jednak bagatelizować elementu wystroju, dzięki któremu wnętrze nabiera określonego charakteru. Chodzi oczywiście o podłogi! A konkretniej o ich rodzaj, fakturę i kolor. Na powyższe szczegóły należy zwrócić uwagę zastanawiając się nad stylem aranżacji mieszkania, podłoga bowiem powinna być integralną częścią jego wystroju. 

Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że nie warto oszczędzać przy zakupie materiałów podłogowych. Jest to niewątpliwie inwestycja długoterminowa, dlatego warto przyłożyć się do wyboru najkorzystniejszych rozwiązań. 


Poza tym co sprawdzone i stosowane przez lata warto zwrócić uwagę na to, co jest aktualnie modne. Podłogowe trendy 2019 roku postanowiliśmy podzielić na 4 kategorie, wszystkie równie istotne. 


Materiał

W dobie wzmożonego zainteresowania zmianami klimatycznymi i ekologią, a także wpływem działalności człowieka na środowisko naturalnym wydaje się postawienie na (nomen omen) naturę. Nie dziwi więc fakt, że producenci coraz chętniej korzystają z naturalnych surowców odnawialnych, a także materiałów nadających się do recyklingu. Jest to obecnie niewątpliwie najbardziej zauważalny i wszechobecny trend podłogowy. 

Rosnącą popularnością cieszą się podłogi wykonane z naturalnego korka. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób dbających o środowisko, są one bowiem w stu procentach ekologiczne, a przy tym odporne na uszkodzenia i wytrzymałe. 

 

Podłoga z korka naturalnego

źródło zdjęcia: https://www.castorama.pl/podlogi-korkowe-wybor-i-montaz-krok-po-kroku-podlogi-z-korka-ins-65605.html

 

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też podłogi wykonane z łodyg bambusa. Poza walorem ekologicznym na uznanie zasługuje też wymiar praktyczny - bambus charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia.

 

Podłoga z łodyg bambusa

źródło zdjęcia: https://www.fulmen-parkiety.pl/bambus-prasowany-deska-14x130x1850-cynamonowy-p-75.html

 

Najczęściej wybieraną wykładziną podłogową ze względów ekologicznych jest marmoleum, posiadające  właściwości antyalergiczne i bakteriostatyczne.  Dostępne w wielu kolorach oraz wersjach (w rolce lub plastrach), wyglądem przypominające linoleum, wytwarzane jest ze składników takich, jak olej lniany, wapień, żywica i mączka drzewa. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna zaleta marmoleum - samoregeneracja drobnych uszkodzeń. Pozwala to na przedłużenie jego żywotności.

 

Podłoga z Marmoleum

źródło zdjęcia: http://www.archiconnect.pl/archiconnect_wnetrza_publiczne/biura/185/marmoleum_modular_stylowe_i_naturalne_podlogi,108255.html

 

Poza materiałami ekologicznymi coraz częściej można się spotkać z recyklingiem, czyli podłogami wykonanymi ze starego, używanego wcześniej drewna. Jest to doskonały pomysł dla osób ceniących niepowtarzalne i unikatowe rozwiązania. Parkiety stworzone ze starego drewna mają oryginalną, trudną do odtworzenia na świeżym drewnie fakturę i kolorystykę. 

Dowiedz się więcej o wnętrzach ekologicznych.

Faktura

Docenianie piękna niedoskonałości jest widocznym trendem już od jakiegoś czasu. W tym sezonie również coraz częściej wybierane będą materiały o fakturze uwydatniającej usłojenie, sęki, czy też naturalne „skazy” i uszkodzenia drewna. Celowe podkreślanie niedoskonałości to rozwiązanie idealnie wpisujące się w styl wiejski i boho, ale z powodzeniem wpasuje się też ono w ciągle modny styl skandynawski

 

Podłoga w stylu skandynawskim

źródło zdjęcia: https://dom.wp.pl/bielona-podloga-w-stylu-skandynawskim-6098151737422465g

 

Dzięki zaawansowaniu technologii produkcji osiągnięcie efektu starego drewna jest możliwe nie tylko w opisanym wyżej procesie recyklingu, czy zastosowaniu naturalnego drzewca, ale także przy produkcji podłóg drewnopodobnych. Co ciekawe, rok 2019 obfituje w propozycje materiałów imitujących posadzki z betonu szlifowanego, również celowo podkreślających niedoskonałości, zagłębienia i przetarcia. 

Wzór 

Niekwestionowane pierwsze miejsce w kategorii wzorów podłóg zajmuje już od jakiegoś czasu tzw. jodełka. Jest to niewątpliwie powrót do przeszłości, oczywiście w nowoczesnej, ulepszonej formie. Dotychczas spotykana w starych kamienicach jodełka klasyczna dziś króluje zarówno we wnętrzach w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnym, choć niewątpliwie najlepiej wpisuje się  w bardzo modny trend urban jungle. Jest to bogactwo roślin, zieleni,  często też egzotycznej przyrody. Doskonale sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju palmy, paprocie, a także rośliny kaktusowate, nie tylko w wersji roślinnej, ale także jako motywy pojawiające się na dodatkach, tkaninach i tapetach. 

 

Urban Jungle

źródło zdjęcia: https://sklepmrowka.pl/porady/urban-jungle-czym-charakteryzuje-sie-ten-styl-we-wnetrzach-57.html

 

Biorąc pod uwagę fakt, że styl urban jungle opiera się na chęci zbliżenia człowieka z naturą, oczywistą koleją rzeczy jest dopasowanie do wnętrza podłogi wykonanej z naturalnych materiałów. Najlepiej ułożonych właśnie w jodełkę. 

Kolor

Podobnie jak w ostatnich latach największą popularnością będą się cieszyły jasne barwy podłóg, szczególnie te wykonane z jasnego, naturalnego drewna. Zastosowanie bielonych gatunków drzew liściastych będzie celowym działaniem projektantów, ukierunkowanym na optyczne powiększenie pomieszczeń. Jasne powierzchnie mają też jeszcze jedną zaletę - nie uwidaczniają zbierającego się na podłodze kurzu i innych zabrudzeń. 

 

Jasna podłoga drewniana

źródło zdjęcia: http://www.dobrzemieszkaj.pl/pokoj_dzienny/podlogi_i_sciany/97/drewniane_podlogi_10_pomyslow_na_aranzacje,101178.html


Nowym pomysłem dla odważnych są podłogi łączące dwie, a nawet kilka barw naturalnego drewna. W połączeniu z nieregularnym ułożeniem, a także uwypukleniem niedoskonałości materiału można uzyskać naprawę nietuzinkowy efekt, dzięki któremu wnętrze nabierze oryginalnego charakteru. Jednoznaczne określenie "jakie kolory podłóg są najmodniejsze w 2019 roku?" nie należy do zadań łatwych, wszak obecnie swobodne dobieranie i zestawianie kolorów, szczególnie tych intensywnych, jest bardzo modne. Jedno jest jednak w stu procentach pewne - z pewnością w zapomnienie pójdą posadzki wykończone na wysoki połysk. Popularność zyskują podłogi matowe i satynowe, wykonane zarówno z drewna naturalnego, jak również laminatu czy ceramiki.