Skip to main content
x
najbardziej niezwykłe domy świata Netflix

Najbardziej niezwykłe domy Świata - NETFLIX!

Zapach i smak maślanego popcornu z mikrofalówki, wygodny fotel, przyciemnione światło i Netflix. Podejrzewam, że to nie tylko mój ideał na leniwy wieczór, ewentualnie poranek następnego dnia. Tym razem platforma we współpracy z BBC przygotowała coś dla fanów architektury. Mowa o nowej serii dokumentalnej "Najbardziej niezwykłe domy świata"

 

Prezent dla miłośników designu 

 

Do najciekawszych domów świata klucze dostaje założyciel Invisible Studio, nagradzany architekt Piers Taylor i aktorka komediowa, prywatnie deweloper Caroline Quentin. Motywem przewodnim pierwszego sezonu jest lokalizacja rezydencji. I tak cztery godzinne odcinki noszą tytuły: W górach, W lesie, Na wybrzeżu, Pod Ziemią. Pierwsza część została poświęcona domom od kalifornijskich szczytów Santa Monica przez szwajcarskie i nowozelandzkie Alpy, aż po Arizonę. Drugi pozwala wejść do rezydencji w amerykańskich i europejskich lasach, w następnym zobaczymy domy położone nad morzem lub oceanem, zarówno te w Hiszpanii jak i Kanadzie. Ostatni odcinek to historia podziemnych domów w Południowych Alpach, Szwajcarii, chronionych holenerskich lasach, czy na wybrzeżu Greckich wysp. 

Seria pozwala niemal osobiście spotkać się z ludźmi, którzy odważyli się zbudować swój dom w wyjątkowych, często niedostępnych miejscach. Pasja, kreatywność i wytrzymałość - to kwestie niezbędne do realizacji odważnych wizji, na które wraz z przewodnikami widz ma szansę zwrócić szczególną uwagę. Mowa o tym, jak zbudować rezydencję na szczycie góry, to także odpowiedź na pytanie “Po co komuś dom, do którego można dostać się tylko kolejką linową?”. W ramach przystawki czas na dwa domy - jeden z Miasta Aniołów, drugi z hiszpańskiej Costa Tropical.

 

Amerykański sen o lataniu

 

To co w wielu miejscach wydaje się być niemożliwe, w Kalifornii nabiera cech kompletnie realnego marzenia. Podobnie było w przypadku 747 Wing House stworzonego przez zainspirowanego podniebną podróżą Davida Hertza i przyszłą właścicielkę - Francie. Dzięki współpracy światowej sławy architekta i emerytowanej dilerki mercedesów powstał ekologiczny, unikalny dom, którego dach zbudowany jest ze sterów i skrzydeł Boeinga 747-200. Niezbędne części pozyskali z cmentarzyska samolotów znajdującego się pośrodku kalifornijskiej pustyni, kupując stary model za niecałe 50 tysięcy dolarów. Transport skrzydeł na wzniesienie ponad 300 metrów nad poziomem morza rozpoczął się zamkniętymi od ruchu drogami pod eskortą policji. Do pokonania ostatniego odcinka niezbędny był jeden z największych śmigłowców transportowych na świecie. Istniało prawdopodobieństwo że piloci będą mylili dom z wrakiem samolotu - musiał więc uzyskać pozwolenie 17 agencji rządowych. Ostatnie ujęcie to wyjście z sypialni pod tylnymi sterami i kieliszek szampana, który nasi przewodnicy wypiją przy zachodzącym słońcu stojąc na skrzydle Boeinga. 

 

zwiastun

źródło zdjęcia: www.netflix.com/pl

 

Hiszpańska sztuka

 

Wietrzna wyspa w Norwegii, Ocean Atlantycki w Kanadzie, nadmorskie doliny w Nowej Zelandii. Każdy z tych widoków może być tym wymarzonym. Przyjrzymy się jednak jednemu z najbardziej atrakcyjnych i jednocześnie najmniej zagospodarowanych wybrzeży Hiszpanii - Costa Tropical. Dom na klifie został stworzony przez Gil Bartolome Architects. W tym przypadku mowa o 42 stopniach nachylenia terenu, czyli urwisku, na którym dwaj młodzi, hiszpańscy architekci postanowili zrealizować swój pierwszy w karierze projekt. Całość została wykonana przy pomocy lokalnych rzemieślników. Stanowi także ukłon w stronę katalońskiej kultury - sufit, bryła i wystrój inspirowany jest Gaudim

Netflix chwalił się ostatnio, że w tym roku wypuści 700 programów i 80 filmów. Oznacza to, że użytkownicy mogliby oglądać w tygodniu po dwa odcinki platformowych produkcji dziennie, do tego film w weekend, a i tak 365 dni nie wystarczyłoby do zobaczenia wszystkiego. Przy takiej ilości trzeba podejmować przemyślane decyzje. Pozostaje się więc cieszyć, że dzięki serii Najbardziej niezwykłe domy świata miłośnicy architektury mają wyjątkowo ułatwiony wybór.