Skip to main content
x
Wnętrza biurowe

Projektowanie i aranżacja wnętrz biurowych - trendy 2018

Wnętrza biurowe trendy 2018

 

W ostatnich latach obserwujemy rosnącą „popularność” korporacji jako miejsca pracy, a terminy takie jak korpo życie, targety i deadline'y na dobre zagościły w codziennym języku.  Zmiany, czy też trendy na rynku pracy wymagają zastosowania nowych rozwiązań architektonicznych odpowiadających na potrzeby młodego pokolenia pracowników biurowych

 

Sala konferencyjna

 

Pewnym standardem w myśleniu o przestrzeni biurowej stał się podział na sektory, będący odpowiedzią na indywidualne potrzeby pracownika. W większości  biur znajdzie się więc część służącą do indywidualnej pracy w skupieniu, oddzielne pomieszczenia lub strefy wydzielone na potrzeby pracy grupowej, strefa relaksu, a także przestrzeń gastronomiczna. Duży nacisk kładzie się na stworzenie domowej atmosfery, tak aby praca nie kojarzyła się ze sztywnym siedzeniem przy biurku przez 8 godzin. Pracownik ma się czuć w tej biurowej przestrzeni swobodnie, mieć możliwość zmiany miejsca pracy w zależności od potrzeb, nastroju czy innych okoliczności. Stąd popularne przenośne pufy, wygodne sofy czy miękkie fotele tworzące mniej formalną atmosferę. 

Współczesne projekty biur mają budować przestrzeń wyzwalającą kreatywność, sprzyjać myśleniu nieszablonowemu, a jednocześnie stwarzać odpowiednie warunki dla koncentracji i pracy w skupieniu. Jakie rozwiązania technologiczne umożliwiają połączenie tych wszystkich aspektów? Architekci wręcz prześcigają się w pomysłach.

 

Play room w biurze

 

Jakie trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych będziemy mogli obserwować w 2018 roku?

 

Podobnie jak w przypadku wnętrz mieszkalnych biura będą „skręcały” w stronę eko zbliżając swoich pracowników do natury. Takie podejście przynosi bardzo pozytywne skutki zdrowotne, redukuje stres, poprawia samopoczucie i zwiększa kreatywność. Fachowym terminem na określenie zjawiska jest projektowanie biofiliczne, opierające się na kilku kluczowych elementach, do których zaliczamy: 

  • dużą ilość naturalnego światła, a więc duże okna, a nawet całe przeszklone ściany
  • dobieranie mebli wykonanych z naturalnych materiałów (głównie z drewna)
  • obecność roślin, kwiatów a także akcentów wodnych (mających pozytywny wpływ na samopoczucie i redukcję stresu)
  • naturalne elementy dekoracyjne 

 

Przeszklenia w sali konferencyjnej

 

Dużą popularnością będzie się też cieszył styl skandynawski, coraz bardziej znany i lubiany przez architektów wnętrz mieszkalnych. Kluczowe wartości stylu to przestrzeń, światło, wykorzystanie drewnianych elementów konstrukcji i dekoracji, a także funkcjonalny minimalizm. Obecnie prawie wszędzie odchodzi się od wydzielania pokoi na rzecz otwartych przestrzeni biurowych, tzw. open space.

 

Open space

open space w biurze kancelarii

 

Oprócz światła bardzo istotnym elementem aranżacji wnętrz biurowych jest dobranie odpowiedniej kolorystyki.

 

Każdego roku amerykański Instytut Koloru Pantone (Pantone Color Institute), ogłasza barwy, które będą królowały w modzie i designie. Kolorem roku 2018 został Ultra Violet, ale pomidorowa czerwień, zimny odcień niebieskiego a także nasycona limonka również będą na topie. Kontrę dla tych energetycznych, pozytywnych barw stanowić będzie moda na pastelowe, ciepłe kolory, takie jak brzoskwinia, brudny róż, odcienie szarości i beżu. 

 

Ultra Violet pantone color of the year

fot. Pantone Color Institute