Skip to main content
x
Projektowanie lotnisk

Projekty architektoniczne najbardziej niesamowitych lotnisk na Świecie!

Najbardziej niesamowite lotniska na świecie 

Do największych wyzwań architektonicznych bez wątpienia można zaliczyć zlecenie na zaprojektowanie lotniska. Tworzenie projektu tak ogromnego obiektu daje twórcy ogromne pole do popisu. Przykładów zapierających dech w piersiach lotnisk jest mnóstwo, poniżej zaprezentujemy tylko kilka z nich. Wszystkie są na swój sposób wyjątkowe, funkcjonalne, a jednocześnie atrakcyjne wizualnie.


Nowy Jork, Terminal TWA, John F. Kennedy Airport

 

John F. Kennedy Airport - Nowy Jork

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/wallyg/6287799944

 

Klasyk wśród lotnisk świata, zwany przez wszystkich po prostu portem lotniczym JFK to obiekt, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Terminal Trans World Airlines nie bez powodu został wymieniony w naszym zestawieniu jako pierwszy. Eero Saarinen, architekt fińskiego pochodzenia, już w 1962 roku stworzył budynek, który stał się wzorem do naśladowania dla innych projektantów lotnisk na całym świecie. Kształt TWA (kojarzący się niewątpliwie z operą w Sydney), miał za sprawą parabolicznych kształtów przypinać rozłożone skrzydła ptaka. Dach o wyraźnie futurystycznym kształcie ma wbudowane okna, dzięki którym podróżujący mogą obserwować startujące i lądujące samoloty. Na miano klasyka Terminal TWA zasłużył sobie też tym, że jako pierwszy mógł pochwalić się zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań takich jak rękawy umożliwiające bezpośrednie dotarcie do samolotu, elektroniczną tablicę przylotów i odlotów, czy też taśmy bagażowe.


Denver International Airport

 

Denver International Airport

źródło zdjęcia: https://www.bdcnetwork.com/missing-link-denver-international-airport-and-transit-center


Innym amerykańskim lotniskiem, które raz odwiedzone zapada w pamięci na zawsze jest otwarte w 1996r. Denver International Airport. Znaki szczególne? Jeden główny- dach przypominający indiańskie tipi. W zamyśle twórcy, Curtisa Fentressa dach terminalu ma kojarzyć się z pokrytymi śniegiem szczytami gór okalającymi Denver. Co poza białymi „kominami” charakteryzuje Denver International Airport? Jest to lotnisko zajmujące czołowe lokaty w rankingach bezpieczeństwa.


Singapore Changi Airport, Singapur

 

Singapore Changi Airport

źródło zdjęcia: https://tallypress.com/fun/10-cool-things-singapore-changi-airport/

 


Każdy, kto odwiedził lotnisko Changi w Singapurze potwierdzi, że jest to miejsce niezwykłe, wymykające się tradycyjnemu wizerunkowi portu lotniczego. Pracownie CPG Corp. oraz Skidmore, Owings i Merrill oddały pasażerom do użytku prawdziwą dżunglę, zamkniętą w szklanym gmachu. Niesamowity efekt oddający klimat Singapuru osiągnięto przez zastąpienie tradycyjnych bramek i przegród roślinami, będącymi naturalnymi separatorami przestrzeni. To trzeba zobaczyć!


Port lotniczy Madryt-Barajas, Terminal 4

 

Port lotniczy Madryt Barajas

źródło zdjęcia: http://www.wikiwand.com/pl/Port_lotniczy_Madryt-Barajas


Terminal T4 o powierzchni 760 000m² zaliczany do jednego z największych terminali lotniczych na świecie, jest przystosowany do obsługi 35 mln pasażerów rocznie. Jest to prawdziwa gratka wizualna, bowiem terminal ten przypomina statek kosmiczny z elementami „pożyczonymi” z pokładu statku morskiego. Mamy tu więc elementy infrastruktury przypominające futurystyczne formy, połączone z bambusowym, falującym dachem.  Za projekt odpowiedzialna jest firma Richard Rogers Partnership.


Japonia, Osaka, Kansai Airport

 

Kansai Airport Japonia

źródło zdjęcia: https://www.asgam.com/index.php/2019/04/01/osakas-kansai-airport-to-break-flight-records-in-upcoming-summer-season/

 


Last but not least, często nazywane najwspanialszym lotniskiem świata, będące z pewnością jednym z najdroższych, koncentrujące ruch z całego świata na dalekich dystansach, prawdziwy majstersztyk- Kansai Airport w Japoni. Dla laika, na pierwszy rzut oka, terminal może nie być zachwycający. Czymże w porównaniu z madryckim statkiem kosmicznym jest japońska tuba zaliczana do najdłuższych budowli świata (1700m) postawiona na płycie otoczonej wodą. Warto jednak zajrzeć głębiej. Dosłownie, ponieważ terminal stanowi zwieńczenie ogromnego wysiłku inżynieryjnego, jakim było usypanie sztucznej wyspy odpornej na naturalne osiadanie i kataklizmy. Za projekt odpowiedzialny jest Renzo Piano. W procesie tworzenia korzystano z innowacyjnych technologii, tak aby nadać budynkowi nowoczesny kształt. Aby realizacja pomysłu Włocha była możliwa, potrzeba było 4 lat ciężkiej pracy 10 tysięcy robotników, ogromnego nakładu finansowego, a także gór piasku i pokruszonych skał wysypanych do morza. Efekt? Lotnisko przetrwało dwa trzęsienia ziemi, a tempo osiadania udało się zredukować do 7cm w skali roku. -Naszym zdaniem absolutny number one. 

 

Obejrzyj również projekt lotniska, który powstał w naszym biurze projektowym.