Skip to main content
x
Rośliny we Wnętrzach

Rośliny w domu - jak nadać wnętrzom charakteru?


Urządzając mieszkanie w pierwszej kolejności myślimy niewątpliwie o podstawowych elementach takich jakich kolor ścian, sposób rozstawienia mebli, oświetlenie. Dopiero w ostatniej kolejności myślimy o dodatkach, które często są kluczowe przy nadawaniu wnętrzom przytulności. 


Najbardziej wdzięcznym, a przy okazji już od kilku lat najmodniejszym elementem wystroju są rośliny. Obserwowany już od dłuższego czasu zwrot człowieka ku naturze ma niebanalne znaczenie w dobie postępujących zmian klimatycznych. Lubimy otaczać się zielenią, a jednocześnie odczuwamy chęć obcowania z przyrodą, choćby w formie jej małego  elementu, który można zmieścić w doniczce.

 

Rośliny we wnętrzach mieszkań

 źródło: https://medium.com/learning-about-interior-design/how-to-use-plants-in-the-interior-3926fcc9fec7

 


Rośliny mogą nadawać wnętrzom charakteru, oddzielać od siebie pomieszczania, pełnić rolę naturalnej zasłony mankamentów, optycznie powiększać przestrzeń, a także naturalnie wypełniać puste przestrzenie. Poza tymi właściwościami nie można zapominać, że kwiaty mają też pozytywny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Otaczanie się roślinnością dobrze wpływa na nasze samopoczucie i pozwala łatwiej się zrelaksować. Niektóre gatunki roślin korzystnie wpływają na jakość powietrza i wilgotność w naszych pomieszczeniach!


Kwiaty w kuchni


Kuchnie najczęściej są dobrze oświetlone, dzięki temu to właśnie kuchenny parapet uważa się za miejsce najbardziej korzystne do uprawy roślin doniczkowych. W kuchni panują też nieco wilgotniejsze warunki niż w pozostałych pomieszczeniach. Należy jednak zdawać sobie sprawę że kuchnia to nie najlepsze miejsce na uprawę delikatnych gatunków roślin- pomieszczenie to jest bardziej zanieczyszczone od innych. Kuchenny parapet to doskonałe miejsce do uprawy roślin użytkowych –  ziół i nowalijek. Poza walorem estetycznym mają one wymiar praktyczny, zwłaszcza dla osób ceniących zdrową, naturalną żywność. Dodatkowym atutem jest sadzenie ich w estetycznych skrzyniach lub glinianych pojemnikach, które podkreślą kuchenny klimat. Dobrze sprawdzą się tu też łatwe w uprawie niewielkie rośliny kwitnące. 

 

Kwiaty w kuchni

źródło: https://www.apartmenttherapy.com/best-kitchen-house-plants-263936


Kwiaty w łazience


Łazienki to miejsca, w których rośliny nie mają łatwych warunków do życia. Łazienki z mieszkaniach w blokach są zazwyczaj pozbawione okien, a przez to nie nadają się do uprawy kwiatów doniczkowych. 

 

Kwiaty w łazience

 

źródło: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/gardening/g28471402/best-bathroom-plants/

 

Sytuacja wygląda lepiej w domach, gdzie łazienki są lepiej doświetlone. Duża wilgotność powietrza panująca w tym pomieszczeniu to dobre warunki dla roślin pochodzących z klimatu tropikalnego. Oczywiście nie należy ustawiać kwiatów w pobliżu umywalek i kabin prysznicowych, ale nie narażać zieleni na kontakt z detergentami. Gatunkami, które sprawdzą się w łazience są: fikusy, papirus, a także bluszcz pospolity.


Kwiaty w salonie 


Salon to zazwyczaj największe pomieszczenie w całym domu, jest to więc doskonała przestrzeń do uprawy roślin. Nie trzeba ograniczać się do ustawiania doniczek tylko na parapecie, wykorzystać można podłogę (doskonałe miejsce na duże rośliny palmowate lub zamiokulkasy), a także meble, półki, a nawet wstawić do salonu bardzo modne kwietniki. Planowane rozmieszczenie roślin w salonie zależy oczywiście od usytuowania okien, stylu urządzania i wolnej przestrzeni. 

 

Kwiaty w salonie

źródło: https://invinciblehouseplants.com/blog/how-to-create-a-plant-loving-home


Rośliny w sypialni


Mają swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedno jest pewne- kluczowy przy dekorowaniu wnętrz sypialni roślinami jest umiar. Zieleń ułatwia zasypianie, pozwala się wyciszyć, a także nawilża i oczyszcza powietrze. Do sypialni warto wybierać niewielkie rośliny, które nie będą przytłaczać nas swoją obfitością. 

 

Kwiaty w sypialni

źródło: https://www.greenandvibrant.com/best-bedroom-plants


Rośliny możemy ustawić wszędzie –  wystarczy dobrać odpowiednie rośliny do danego pomieszczeni. Wybierając rośliny w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich wymagania, dostosowanie do warunków mieszkania i łatwość uprawy. Dopiero wtedy można przystąpić do wybierania gatunków i odmian stosując kryterium dekoracyjności. Chęć otaczania się zielenią jest silna zwłaszcza teraz, kiedy instynktownie staramy się przywołać wiosnę.