Skip to main content
x
Styl art déco

Styl Art déco, szalona elegancja

Czekasz na każdą kolejną scenę “Wielkiego Gatsby’ego”? Tęsknisz za klimatem lat dwudziestych, swingiem, niemym kinem Charliego Chaplina? Art déco odnosi się do okresu projektowania, który powstał między dwiema wojnami światowymi. Charakterystyka tego czasu w Ameryce to gospodarcza prosperita, złoto, fruwające w powietrzu korki drogich szampanów i towarzyszący wszystkiemu upadek moralności. Taki też jest styl art déco. 

 

Art déco ponadczasowa popularność

 

Art déco był wyrazem sprzeciwu wobec braku dyscypliny i tragedii I Wojny Światowej. To próba stworzenia stylu na wzór dawnych, eleganckich poprzedników, który wybiegał jednocześnie w przyszłość i z optymizmem szukał wyrazu dla pędzącej nowoczesności. Twórcy kładli ogromny nacisk na perfekcyjne wykonanie przedmiotu. Mowa na przykład o meblach ze złoconego brązu, hebanu, wzbogacanych kością słoniową – nie mogły być więc tanie i dostępne dla każdego. 

Szczyt jego popularności przypadł na lata 20. zeszłego stulecia, a na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu z 1925 roku zgromadzono najwięcej dzieł sztuki i przedmiotów charakterystycznych dla tej epoki. Boom minął wraz z rozpoczęciem II Wojny Światowej i mimo że w latach 60. niemal zupełnie wyszedł z mody, do dziś pozostaje inspiracją i niezmiennie urzeka wielu adoratorów. 

 

Synonim przepychu 

 

Bogactwo, elegancja i niebanalne rozwiązania - to na nich zbudowano konwencję, która nie zna granic. Do tego należy dodać symetrię. Fascynacja geometrycznymi kształtami w latach 20. i 30. ubiegłego wieku swój wyraz znalazła przede wszystkim w dodatkach i elementach wystroju. Dystyngowane zasłony z regularnymi kształtami, pozłacane szkielety delikatnych mebli, trójkątne lampy. Każdy detal tworząc unikalny klimat, podkreślał jednocześnie powtarzalność motywów i ogólne wrażenie uporządkowania. Wszystko to stanowi przeciwieństwo braku dyscypliny i totalnej rozpusty towarzyszącej przyjęciom tamtych czasów. 

 

Art Deco Interior Design

https://freshome.com/2013/10/07/10-hot-trends-for-adding-art-deco-into-your-interiors/

 

Kolor, czyli romans przeciwieństw

 

Kontrast - to słowo, które najlepiej opisuje dobór kolorów w przestrzeniach stylizowanych na art déco. Zacznijmy od podłogi, dla której najlepszym rozwiązaniem jest biało-czarna szachownica. Nada ona harmonii wnętrzu oraz zapewni idealne tło dla reszty elementów. Prostszym rozwiązaniem będą neutralne, kamienne kafelki czy parkiet złożony z jasnych, prostokątnych paneli. 

Na ścianach warto połączyć wyważone barwy, takie jak biel, beże czy szarości, z pojedynczymi, mocnymi akcentami - od czerwieni, czy purpury aż do głębokiej czerni. Coraz częściej do jednolitych odcieni dodajemy jedną ze ścian wyklejoną tapetą z motywami geometrycznymi. Takie rozwiązanie zapewni wnętrzu spójność między kolorystyką, a elementami jego wyposażenia. Obejrzyj nasz projekt wnętrza apartamentu w stylu art déco.

 

Akcesoria, które uwydatnią art déco

 

Akcesoria są tym, czym najłatwiej podkreślić dany styl. Dla tych, którzy chcą stworzyć kompletne wnętrze w stylu art déco, sukces polega na pozyskaniu elementów, które pozwolą na powrót do lat 20. i 30. XX wieku. Popularne motywy z tej epoki to przede wszystkim kobiece nagie postaci, flora, fauna czy promienie słońca. Bardzo cenione są również artefakty innych kultur, zwłaszcza te z rejonów Egiptu i Ameryki Południowej. 

Nie bez znaczenia pozostają materiały, z których akcesoria te będą wykonane. Naturalne tworzywa, takie jak kość słoniowa, kryształy, hebanowe drewno były w tym czasie krzykiem mody - podobnie jak chrom, srebro i złoto. Aby uzyskać najlepszy wynik, warto połączyć wszystkie te puzzle w całość bawiąc się formą i konwencją.

 

wnętrze w stylu art deco

https://yandex.com/collections/card/589098ad0265c1009035b23d/

 

Klasyczna forma mebli w nowej odsłonie

 

Tendencja nawiązywania do klasyki podpowiadała twórcom elegancki sznyt, w którym projektowano i wytwarzano meble. Nowoczesność połączona z wygodą, luksus z praktycznością - takie kombinacje sprawiają, że designerskie rozwiązania z tamtych lat elektryzują także dziś. Korzystając z rozwoju technologii ogromną popularnością cieszyły się meble wielofunkcyjne (np. połączenie kredensu, barku i biblioteczki), które kojarzymy przecież z aktualną modą aranżacji niewielkich mieszkań. We wnętrzach królowały szklane blaty w geometrycznych stołach, chromowane wykończenia, tapicerowane i pikowane kanapy stojące obok potężnych kredensów wykonanych z ciemnego drewna. Co ciekawe, ówczesne przywiązanie do wygody wprowadziło nowy typ umeblowania - tzw. fotel klubowy, który przez ponad wiek nie stracił na aktualności i użyteczności. 

Przenosząc się na polskie podwórko, twórcy art déco ze Spółdzielni Artystów Plastyków „ŁAD”, którzy projektowali w Warszawie w latach 20. odegrali kluczową rolę w rozwoju polskiego designu nie tylko swoich czasów, ale całego XX wieku.
Fascynujące, jak przez styl wystroju wnętrza ukazać można cały klimat towarzyszący tamtym czasom. Nadzieja, optymistyczne spojrzenie w przyszłość, chęć poznawania tego co nowe, ale również często niekontrolowany pęd życia, który miał pomóc zapomnieć o wydarzeniach sprzed kilku lat. Styl art déco połączył wymowność Charliego Chaplina i rozmach Jaya Gatsby’ego, unikalną formę z bogactwem, nowe rozwiązania z jednoczesnym szacunkiem do klasyki. Ten ciągły kontrast motywów sprawił, że niezależnie od perspektywy, wnętrza w tej stylistyce zyskały szaloną elegancję, której po niemal stu latach bez art déco nie udałoby się odtworzyć.