Skip to main content
x
Styl Boho

Styl boho, festiwal różnorodności 

Etniczna strona stylu boho to hamaki, marokańskie płytki, orientalne lampy. Po drugiej stronie stoją elementy vintage przywołujące na myśl lata 60. i 70. ubiegłego wieku. To eklektyczne połączenie, często posądzane o romans z kiczem nie zna kompromisów. Estetykę bohemy idealnie ukazuje jedno zdanie. “Cokolwiek zebrałeś przez całe życie, pokaż to!” Dziś o czterech krokach, które warto postawić przy projektowaniu wnętrza w stylu boho

 

Styl Boho

źródło zdjęcia: https://greenweddingshoes.com/modern-boho-interior-design-with-wayfair-registry/

 

Od Francji do Nowego Jorku

Co tak naprawdę oznacza boho? Jest to skrót słowa la bohème, odnoszącego się do Cyganów i szczególnej grupy ludzi podróżujących z regionów dzisiejszej Francji. Z czasem określenie to zaczęło obejmować każdego artystę, pisarza, aktora czy muzyka. Mowa więc o środowisku kojarzonym z niestałością i brakiem przywiązywania wagi do dóbr materialnych, które prowadziło nomadyczny styl życia podróżując po całym świecie. W latach 80. ubiegłego wieku w Greenwich Village w Nowym Jorku stworzono społeczność kultury boho, znane także jako pokolenie rytmiczne, które ostatecznie ustąpiło ruchowi hippisów. Dziś cyganeria jest raczej przymiotnikiem niż rzeczownikiem i wskazuje na estetykę, która swoje źródło czerpie od wolnych duchów przeszłych pokoleń. 

Boho - mieszanka vintage i elementów etnicznych

Tygiel kolorów, tekstur i wzorów. Boho to jeden z tych stylów, który łączy niemal każdą odległą kulturę i najróżniejsze czasy. Pochodzi z tradycji cyganerii środkowo-wschodniej, a więc nomadów przenoszących się z miejsca na miejsce, którzy zarówno w podróży jak i przestrzeni życia szukali coraz nowszych doznań. Ten artystyczny, cygański ideał sprawił, że wiele elementów stylu i kultury zostało połączonych w eklektyczną mieszankę tego, co dziś określamy stylem retro i boho-chic. Wnętrze w tej estetyce to przestrzeń wypełniona wspomnieniami z podróży, tkaninami, inspirującymi książkami, elementami vintage i starymi dziełami sztuki. Estetykę bohemy idealnie ukazuje jedno zdanie.

“Cokolwiek zebrałeś przez całe życie, pokaż to!”

Nie ma znaczenia, czy pasuje do całej reszty, czy nie zahacza o przesyt barw, wzorów i zwyczajny kicz.

 

Styl Boho w projektowani wnętrz

źródło zdjęcia: http://mueblesasia.com/a-comprehensive-analysis-of-boho-interior-decor/

 

Krok numer 1 - Mieszanka wzorów i kolorów

W przestrzeni boho chic jedyną regułą, która sprawdzi się zawsze jest pozbawienie projektu jakichkolwiek zasad. Jasne kolory i najróżniejsze wzory. Motywy kwieciste warto połączyć z zaczerpniętą z art deco geometrią zmieszaną z etnicznymi wzorami - jak na przykład plemienne ornamenty. Całość warto zbalansować stonowaną mieszanką odcieni jak oliwka, koniak, musztarda, czy rdzawy pomarańcz. To zestawienie pozornie niepasujących do siebie barw i wzorów pozwala na ukazanie indywidualnego gustu. Liczy się fantazja, swoboda i brak ograniczeń. Urządzenie wnętrza w takim stylu pozwoli na kreatywność i osobiste akcenty, które wprowadzą do przestrzeni niepowtarzalną energię. 


Krok 2 - Naturalne i rustykalne wykończenie

Hippisowski wpływ lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych na styl boho wprowadził akcesoria wykonane z naturalnych, surowych materiałów. Mowa o drewnie, wiklinie, rattanie i rustykalnych tkaninach. We wnętrzu warto pomyśleć o fotelu z naturalnej skóry, kolorowym dywanie, poduszkach z przyjemnej tkaniny, hamaku czy wiklinowym siedzisku podwieszonym do sufitu. Aby przestrzeń zyskała nieco ze stylu art deco i vintage do kluczowych, naturalnych tekstur warto dodać metalowe elementy, na przykład w postaci lamp, świeczników, czy wazonów, które pozwolą uzyskać wnętrzu naturalny blask.

 

Boho-Chic style

źródło zdjęcia: https://www.blog.brerapartments.com/boho-chic-style-modern-interpretation-bohemian-style/

 

Krok 3 - Akcenty etniczne i kultura vintage

Biorąc pod uwagę, że kultura boho to ukłon w stronę wędrownych artystów, w przestrzeni inspirowanej bohemą nie może zabraknąć akcesoriów mających etniczny charakter. Mowa o przedmiotach takich jak kadzidełka, zapachowe świece, posągi Buddy, marokańskie lampiony, plemienne tkaniny oraz wazony i urny w stylu Ming. Aby osiągnąć niepowtarzalny efekt warto wykorzystać każdą okazję odległych podróży do poszukiwania unikalnych pamiątek z każdej części świata. Do uzupełnienia eklektycznej układanki warto wrócić do połowy minionego stulecia. Bezbłędnie sprawdzą się tu okładki starych czasopism, niskie stoliki kawowe, wygodne pufy a także solidne meble w postaci hebanowego stołu czy pikowanych krzeseł. 

Krok 4 - Kultura na pierwszym miejscu

Wnętrza boho bazują na kulturze. Na ścianach nie może zabraknąć więc obrazów, grafik, tkanych gobelinów i lustra w biżuteryjnych ramach. Artystyczne przedmioty, instrumenty, akcesoria malarskie, pióra - wszystko to z powodzeniem odnajdzie się w przestrzeni, która ma przywoływać na myśl dawną cyganerię. Warto również zwrócić uwagę na roślinność i przyrodę, która od zawsze odgrywała ważną rolę w świecie twórców. W tym przypadku panuje zasada: im więcej, tym lepiej. Żywe lub suszone kwiaty w wazonach dodadzą wnętrzu koloru oraz ukażą jedną z największych, artystycznych inspiracji.