Skip to main content
x
Styl Rustykalny

Styl rustykalny - sielsko, swojsko, slow.

Czym jest styl rustykalny? 

Styl rustykalny, nazywany jest również stylem wiejskim, a więc nawiązującym do prostoty i życia w symbiozie z naturą. Z powodzeniem można wpleść pewne jego elementy nawet do niewielkich miejskich mieszkań, ale lepiej sprawdzi się on w otoczeniu natury. Rustykalne elementy pasują więc do domów jednorodzinnych, gdzie nie tylko wnętrze, ale też cała konstrukcja utrzymana jest w stylu wiejskim, albo dworkowym, podkreślona drewnianymi elementami takimi jak belki, słupy, weranda czy antresola. 

 

Rustic Style

źródło: https://blog.modsy.com/2017/11/design-recipe-5-key-elements-to-acing-modern-rustic-style/  

 

Kluczowym wyznacznikiem stylu rustykalnego jest właśnie drewno. Podłogi, belki, stropy, ale także meble, dodatki i wykończenia. Często wykonane własnoręcznie, najlepiej z materiałów z recyklingu. To właśnie wyroby rękodzielnicze są charakterystycznym elementem tego stylu. Nie tylko wspomniane meble, ale również wszelkie dodatki i ozdoby wykonuje się w prosty sposób, a ich zaletą ma być nie tyle piękno, co funkcjonalność.

Styl rustykalny rozpoznać można również poprzez dobór koloru, a więc ciepłe, naturalne barwy,  zbliżone do tych widocznych za oknem. Domy te nie mają się wyróżniać, odstawać, ale idealnie wkomponować się w otoczenie. Dobrze sprawdzi się więc kolor zielony, błękitny, żółty, czy brązowy. Jedna wielka łąka! 

Zastosowanie prostych rozwiązań nie musi oznaczać, że całość będzie przypominała chłodne wnętrze więziennej celi. Styl rustykalny kojarzony jest przecież z ciepłą, swojską, przytulną wręcz atmosferą. Co jest więc kluczem do osiągnięcia takiego efektu? Detale, dodatki, słowem bibeloty. I tutaj znowu trzeba odbić się od stereotypowego pojmowania stylu rustykalnego. Nie chodzi bowiem o kołowrotki, żelazka z duszą, czy lampy naftowe. Pewne elementy nawiązujące do dawnych czasów, zwyczajów i tradycji oczywiście się pojawiają, ale mają one nieco inny charakter. W dzisiejszych czasach pożądany sielski efekt nadaje wnętrzom zegar z kukułką, ozdobiony własnoręcznie gliniany wazon, pościel z motywem polnych kwiatów, obraz przedstawiający wiejski pejzaż, czy też modne ostatnimi czasy lampy tworzone z wykorzystaniem kolorowych butelek. Bardzo ważny jest umiar, czasem więcej nie znaczy lepiej. 

 

 

styl rustykalny

źródło http://www.mountainliving.com/Homes/A-Montana-Home-Renewed-With-Rustic-Style/

 

Moda na styl rustykalny związana jest z coraz popularniejszym nurtem zwanym slow life. Wiąże się on niejako z obserwowaną już od dłuższego czasu migracją ludzi z miast do niewielkich miejscowości. W ostatnich latach to zjawisko się bardzo pogłębiło i nabrało bardziej radykalnej formy. Dziś można już nawet powiedzieć, że im większe odludzie, tym lepiej. Często suburbia to za mało, wiele osób szuka swojego miejsca w dużo bardziej odległych od cywilizacji miejscach, lasach, czy niewielkich wioskach. Slow life to życie w zgodzie ze sobą i z naturą, celebrowanie prostych, codziennych czynności, osobiste zaangażowanie w urządzanie przestrzeni. To dlatego wiele osób wykonuje meble i ozdoby samodzielnie, używając jedynie prostych narzędzi, wykorzystując naturalne materiały. Jeśli dodamy do tego elementy wykonane z wikliny, świeże i suszone kwiaty i zioła, ręcznie tkane chodniki lub obrusy, to mniej lub bardziej świadomie wpisujemy się w styl rustykalny.