Skip to main content
x
Styl Skandynawski

Styl skandynawski, moda na wnętrza z północy

Tak naprawdę ma kilka odmian, ale różnice nie są wielkie. Z całą pewnością jest możliwe wyodrębnienie charakterystycznych elementów wspólnych, które śmiało można wrzucić do worka z napisem styl skandynawski

 

Styl Skandynawski Salon

źródło zdjęcia

Nie tylko IKEA to styl Skandynawski


Pierwszym skojarzeniem ze wspomnianym stylem skandynawskim jest ciesząca się nadal wielką popularnością sieć sklepów IKEA. Proste, funkcjonalne, łatwe w montażu meble, ale także wszechobecna biel, różne odcienie szarości, rozproszone światło. Są to niewątpliwie kluczowe elementy opisywanego stylu północy, ale w błędzie są ci, którzy myślą że na tym koniec. Wyjdźmy na chwilę z przeciętnego mieszkania urządzonego za pomocą "ikeowych" mebli i otwórzmy oczy na całą resztę skandynawskiej mody, którą pozwolę sobie opisać za pomocą czterech słów.

 

przestrzeń = światło


W rozumienia przeciętnego Fina, dom ma służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Nie dla nich ciasne korytarze, czy małe, ciemne pokoje. Ich domy są przestronne, kuchnia, salon i jadalnia to tak naprawdę jedno ogromne pomieszczenie. Rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne, zwłaszcza w połączeniu z zamiłowaniem do dużych, niczym niezasłoniętych okien. Oczywiście nie każdemu będzie pasowała taka forma zagospodarowania przestrzeni, ale należy pamiętać, że duże pomieszczenia to nie zawsze nieprzytulne pomieszczenia. 

 

Wnętrze w stylu Skandynawskim

źródło zdjęcia dwell.com

 

Nieograniczanie przestrzeni przejawia się również w odrzuceniu tradycyjnych form grodzenia posesji. Szczególnie w Finlandii ciężko spotkać typowy, znany nam płot, albo (o zgrozo!) metalowe ogrodzenie. Tutaj możesz skrócić sobie drogę przechodząc przez podwórko sąsiada i nikt się temu nie dziwi, nikt się nie oburza. Czyż nie wygodniej? 

 

Prostota = funkcjonalność


Swoje praktyczne podejście do życia mieszkańcy państw skandynawskich wyrażają również poprzez dobór prostych rozwiązań. Wnętrza wypełnione meblami o nieskomplikowanym kształcie to u nich norma. Nie zawsze są to jednak typowe "ikeowe" komody. Przyjęło się, że meble w stylu skandynawskim mają różne barwy, ale często zawierają elementy drewniane. W rzeczywistości są to meble w całości wykonane z drewna, jak najmniej zmodyfikowanego przez człowieka. Nadaje to wnętrzom surowy, ale funkcjonalny charakter. Styl skandynawski zakłada bowiem przewagę prostoty i praktyczności nad pięknem i zdobnictwem.  

 

Scandinavian Interior Design

zdjęcie: scandinavian-homes.se

 

Czystość = biel


Kolejny charakterystyczny element stylu skandynawskiego to efekt czystości, osiągany najczęściej poprzez szerokie zastosowanie bieli. Ściany, meble i dodatki utrzymane w tej kolorystyce sprawiają że wnętrza wydają się większe i... czystsze. Nie jest jednak prawdą, że nie uświadczymy tu innych barw. Równie popularny jest błękit i inne, raczej ciepłe barwy (łososiowy, różowy, czerwony). Często spotykanym zabiegiem w stylu skandynawskim jest tak zwane przełamanie, pomalowanie jednej ze ścian na mocny, czerwony kolor, czy też na przykład ozdobienie jednej ze ścian motywem kwiatowym.

 

Pomysł na Skandynawskie wnętrze

zdjęcie: ebizbydesign.com

 

Dodatki = umiar 


Styl skandynawski to wbrew pozorom nie tylko biel, drewno i duże zimne przestrzenie. Skandynawowie nie są kosmitami i tak jak każdy, lubią dodatki! Popularne w tym stylu są dodatki z motywem kwiatowym lub w kratkę (najczęściej czerwoną lub niebieską), ale także plecionki i wyroby z gliny lub szkła, dodatkowo ozdobione wyrazistymi, prostymi deseniami. 

 

Czerwone dodatki w stylu Skandynawskim

zdjęcie: homedsgn.com