Skip to main content
x
Osiedla zamknięte

Wady i zalety zamkniętych osiedli?

Zamknięte osiedla nie wzbudzają już dziś takiej kontrowersji jak kiedyś. Zanim na dobre zagościły w przestrzeni miejskiej stanowiły synonim luksusu, były symbolicznym oddzieleniem ludzi bogatych od tych mniej zamożnych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się zamieszkać na zamkniętym osiedlu, głównie ze względu na bardziej przystępne ceny wynajmu lub kupna mieszkania. 

Choć wybór osiedla grodzonego wydaje się być kuszący, przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu na nim warto zastanowić się nad plusami i minusami takiego rozwiązania. I jak to w życiu, znajdziemy sporo argumentów po obu stronach (nomen omen) barykady. 


Zaletami zamkniętych osiedli niewątpliwie są:


Poczucie bezpieczeństwa


Całodobowy monitoring, domofony, szlabany, regularne obchody stróża, kody do domofonu coraz częściej zastępowane chipami. To wszystko ma zapewnić mieszkańcom komfort psychiczny i spokój. Poczucie bezpieczeństwa wzmacniają dodatkowo liczne zabezpieczenia utrudniające wejście na teren osiedla, a także do mieszkania osobie postronnej. Ze względu na rosnącą popularność zamkniętych osiedli deweloperzy prześcigają się w proponowaniu coraz bardziej innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców


Estetyka i funkcjonalność


Zabudowa osiedla o charakterze zamkniętym niewątpliwie kusi również swoją estetyką. Poza budynkami mieszkalnymi dużą część obszaru zajmują uliczki, deptaki, skwery, place oraz tereny zielone, o które dbają pracownicy osiedla. Mieszkańcy mogą też korzystać z części rekreacyjnych mając do wykorzystania alejki parkowe, ławki, stoliki, place zabaw, a także specjalnie wydzielone miejsca na grilla. 


Cisza 


Entuzjaści grodzonych osiedli doceniają również ciszę, jaką gwarantuje odseparowanie mieszkańców od zgiełku ulic i toczącego się na zewnątrz życia publicznego. Cisza to obok bezpieczeństwa główny argument przekonujący ludzi zmęczonych hałasem, zgiełkiem i pośpiechem do zamieszkania na osiedlu zamkniętym. 


Samowystarczalność 


Obecnie projektowane osiedla o charakterze zamkniętym oferują mieszkańcom załatwianie wszelkich spraw na miejscu, ograniczając konieczność oddalania się od miejsca zamieszkania. Przedszkola, sklepy, zakłady fryzjerskie, gabinety dentystyczne i lokale gastronomiczne umieszczone w części parterowej budynków pomagają mieszkańcom zaoszczędzić czas potrzebny na organizację planu dnia. 

 

Osiedle zamknięte

 

Obejrzyj nasz projekt osiedla zamkniętego

 


Obok opisanych wyżej zalet osiedli zamkniętych warto zwrócić uwagę na ich niewątpliwe wady:


Anonimowość


Mieszkańcy osiedli zamkniętych chcąc odgrodzić się od świata zewnętrznego stosują coraz bardziej zaawansowane formy separacji. Wysokie drzewa, krzaki, płotki wokół tarasów, zakryte balustrady balkonów to coraz zmyślniejsze sposoby na odcięcie się nie tylko od osób mieszkających poza osiedlem, ale również sąsiadów. Brak integracji lub choćby chęci poznania innych mieszkańców prowadzi do zaburzenia relacji społecznych i anonimowości, która negatywnie wpływa na budowanie wspólnoty.  


Brak prywatności


Wszechobecny monitoring dla jednych stanowić będzie zabezpieczenie przed kradzieżą, atakami czy też wandalizmem, dla innych zaś jest to ograniczenie prywatności i swobody. Aby wejść do własnego mieszkania należy pokonać kilka blokad i zabezpieczeń. Zapraszanie gości również może prowadzić do niezręcznych sytuacji, kiedy to znajomi muszą tłumaczyć się administracji komu składają wizytę. 


Pozorne poczucie bezpieczeństwa = nieostrożność


Warto podkreślić, że bezpieczeństwo mieszkańców osiedli zamkniętych bywa czasami jedynie pozorne. Pomimo wdrożenia wielu środków zabezpieczenia terenu (całodobowy monitoring czy wynajęcie firmy ochroniarskiej), nie sposób wyeliminować zachowań przestępczych czy wandalizmu. Co więcej, system zabezpieczeń może uśpić czujność mieszkańców, którzy czując się bezpiecznie tracą instynkt samozachowawczy narażając bezpieczeństwo swoje i swojego dobytku. 


Zaburzenie ładu miejskiego i ograniczenie przestrzeni publicznej 


Obserwując rozkwit zamkniętych osiedli psychologowie biją na alarm. Obserwują oni szkodliwe dla zdrowia psychicznego i funkcjonowania w społeczeństwie skutki mieszkania na strzeżonym osiedlu. Człowiek jako istota społeczna powinien żyć w stadzie. Kontakty z innymi ludźmi pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak poczucie wsparcia, przynależności, bezpieczeństwa. Dobre relacje z sąsiadami są bardzo ważne, wpływają na zmniejszenie lęku i izolacji. Niezaspokojenie tych potrzeb może w skrajnych przypadkach przyczynić się do wystąpienia trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi, a nawet depresji.