Skip to main content
x
Styl Orientalny

Wnętrza w stylu orientalnym? Pomysł na Twoje nowe wnętrze...

Styl orientalny kojarzony jest głównie z krajami azjatyckimi: Chinami, Japonią, Wietnamem, czy Koreą. Inspirując się dalekowschodnią kulturą, zwyczajami i sposobem urządzania wnętrz można przenieść na nasz europejski grunt nieco egzotyki. Należy jednak uważać (czytaj: być ostrożnym), ponieważ przytulne wnętrze z akcentami orientu od zwyczajnego kiczu dzieli naprawdę cienka linia. 

 

Wnętrze w stylu orientalnym

źródło zdjęcia: https://www.decoist.com/2013-12-26/asian-inspired-interiors/

 

 

Pierwszym skojarzeniem ze stylem orientalnym jest właśnie przepych, bogactwo barw, detali, wzorów i symboli. Dla wielu osób przebywanie w pomieszczeniach urządzonych na chińską modłę to ciekawa, ale chwilowa rozrywka, natomiast przebywanie w nich przez dłuższy czas może przyprawić o ból głowy. Jak to możliwe, że ludzie od pokoleń właśnie w ten sposób urządzają tak swoje domowe azyle? Odpowiedź jest krótka: FENG SHUI (w dosłownym tłumaczeniu - woda i wiatr). Chińczycy wierzą, że te dwa żywioły kształtujące Ziemię podtrzymują także życie. Sam koncept to zbiór porad dotyczących urządzania wnętrz i życia domowego zbieranych przez pokolenia. Nie chodzi więc o to, żeby przeładować wnętrza przypadkowymi kolorami, meblami ustawionymi jakkolwiek i gdziekolwiek, ale żeby przyłożyć do ich rozmieszczenia szczególną uwagę. Cel? Wypełnienie każdego pomieszczenia dobrą energią, tak aby podnieść jakość życia domowników, unikać konfliktów, zachować harmonię i zdrowie. 

Wspomnieliśmy, że Chińczycy dobierając kolory ścian kierują się zasadami feng shui. W kulturze azjatyckiej powszechna jest bowiem wiara w to, że dobór kolorów realnie wpływa na jakość życia codziennego, nastrój, a nawet zdrowie. Styl orientalny jest niewątpliwie bardzo ozdobny i kolorowy, a każda barwa przypisana jest jednemu z pięciu tworzących świat żywiołów. Najbardziej popularny jest kolor czerwony, symbolizujący szczęście. Innymi kolorami przynoszącymi sukcesy jest żółty i różowy, które podobnie jak kolor czerwony odnoszą się się do ognia. Popularne we wnętrzach orientalnych są też barwy zielone (kolor drzewa - zdrowie i witalność), brązowe (żywioł ziemi- pożywienie i pokój), niebieskie (woda- czysta energia), a także biel, srebro i odcienie szarości (barwy metalu, który symbolizuje czystość i lekkość). 

 

Oriental Style

źródło zdjęcia: https://www.impressiveinteriordesign.com/asian-inspired-interior-design/

 

 

Poza kolorami wyznacznikami stylu orientalnego są:

  • Meble: najczęściej zrobione z wykorzystaniem naturalnego drewna, pozbawione zawiasów i gwoździ. Oryginalne meble wykonywane są zazwyczaj z twardego drewna hunag hua-li, odmian wiązu, cyprysu, czy orzecha.  Wielokrotnie można się też spotkać z meblami ze starannie, ręcznie  wyrzeźbionymi wzorami. Wiele elementów jest pomalowanych lakierem na wysoki połysk. Według starych wierzeń meble mają zaokrąglone kanty po to, by energia mogła swobodnie krążyć we wnętrzu, a wygięte oparcia krzeseł chronią mieszkańców przed złą energią.
  • Ozdoby ścienne: czyli tapety, naklejki, grafiki lub płytki ceramiczne o specyficznej orientalnej tematyce, tj. inspirowane liternictwem i kaligrafią, bambusem, kwiatami, ptakami i rybami.  
  • Rośliny: świetnie sprawdzą się popularne na Dalekim Wschodzie drzewka bonsai, bambus czy papirus. 
  • Detale/figurki: niskie stoliki, poduchy zamiast krzeseł, figurka Buddy, parawany, biało- niebieska porcelana, lampiony, bambusowe rolety, ramki czy podkładki na stół - to wszystko detale, dzięki którym nadamy naszym wnętrzom wschodni akcent, unikając efektu ich przeładowania. 

Poduszki, dywany i narzuty- różnego rodzaju dekoracje, tkaniny, pościel, pledy, orientalne dywany czy poduszki to wisienka na torcie, uzupełnienie wnętrza w stylu orientalnym.

 

Wnętrze w stylu Orientalnym

źródło zdjęcia: http://blog.travelshopa.com/2017/01/27/timeless-oriental/

 

Przeniesienie stylu orientalnego do naszych polskich domów nie jest niemożliwe, wystarczy bowiem kilka drobiazgów, aby przywołać nastrój Dalekiego Wschodu. Odnajdzie się on na tle nowoczesnych wnętrz, nie obciążając zbytnio kieszeni. Warto jednak pamiętać, że próba całkowitego przekształcenia naszego wnętrza na chińską modłę może się nie udać, a efekty naszych starań będą kiczowate i śmieszne. Ważny jest więc, tak jak zawsze, umiar i dobry smak.