Skip to main content
x
Drukowane domy 3D

Drukowane domy - wydrukuj sobie nowy dom!

Drukarki 3D niewątpliwie zyskują na popularności. Choć ich historia sięga 1984 roku (kiedy to Charles Hull wynalazł technikę, którą nazwał stereolitografią), dopiero ostatnie lata przyniosły szybki rozwój technologii contour craftingu. Coraz częściej spotykamy się ze swoistym wyścigiem o bardziej pomysłowe i praktyczne zastosowanie drukarek 3D. 

 

Czym tak naprawdę jest drukowany dom?


W bardzo szybkim tempie technologia ta nabierała rozmachu, początkowo drukowano niewielkie przedmioty o niskiej przydatności, ale szybko zorientowano się że dzięki tej metodzie można stworzyć rzeczy o wiele większe i bardziej potrzebne. Ciągle ulepszane drukarki 3D są w stanie stworzyć zarówno klocki lego, biżuterię, ludzkie organy i kończyny, a nawet produkty spożywcze. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że efektem działania takiej maszyny może być… dom. Brzmi niewiarygodnie? 

 

 


Prekursorem tego kierunku byli oczywiście Chińczycy. W 2014r. firma WinSun Decoration Engineering pokazała całemu światu, że drukowane domy nie są już futurystyczną, niemożliwą do zrealizowania wizją szalonych architektów. Efektem, który udało się osiągnąć była dwupiętrowa willa oraz kilkupiętrowy budynek mieszkalny. Budynki wykonała ogromna drukarka 3D, która przy pomocy betonu i odpadów przemysłowych  tworzyła budowle warstwowo. Co prawda nie zdradzono jaki był czas realizacji projektu, twórcy zapewniali jednak, że zastosowanie drukarki przy „budowie” domu niesie za sobą spore oszczędności. Warto też wspomnieć, że wydrukowane budynki nie nadawały się do natychmiastowego zamieszkania, potrzebna była pracą rąk ludzkich aby zamontować okna, drzwi a także zamaskować widoczne gołym okiem warstwy wydruku. 

 

Ile kosztuje wydrukowanie domu drukarką 3D?


Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Amerykanów. W 2017 roku firma Apis Cor pobiła rekord prezentując dom, który powstał w 24 godziny. Wykonany w Stupinie niedaleko Moskwy budynek mieszkalny jest mobilny, można go dowolnie przestawiać. Szybka realizacja projektu wynika też z doboru lokalizacji. Przystosowany do budowy teren z gotowymi przyłączami pozwala na ograniczenie czasu potrzebnego do uzyskania końcowego efektu. Jakie są koszty całego przedsięwzięcia? Według firmy Apis Cor wystarczy jedyne 10 tysięcy dolarów. Kwota ta uwzględnia też zakup drzwi, okien, ich montaż, a także wszystkie inne prace od wykonania fundamentów, przez wydrukowanie konstrukcji, montaż okablowania,, aż po zewnętrzne i wewnętrzne wykończenie budynku. 

 

Drukowane Domy

źródło zdjęcia: https://www.theverge.com/2018/3/12/17101856/3d-printed-housing-icon-shelter-housing-crisis

 

Jak długo trwa drukowanie domu w technologi 3D?


Przykładem efektywnego wykorzystania drukarek 3D są też prace prowadzone przez start-up Icon z Austin w Teksasie. Drukując domy w zaledwie 24 godziny, firma chce przyczynić się do rozwiązania problemu mieszkaniowego, jaki obserwujemy w krajach rozwijających się. Pomóc ma drukarka 3D Vulcan, dzięki której gotowe do zamieszkania domy powstają w ciągu jednej doby, a ich cena jest zaskakująco niska. W ramach rozwiązywania problemów mieszkaniowych firma zamierza wybudować takie ekspresowe domy m.in. na Haiti, czy w Boliwii.  


Sporym zaskoczeniem może być fakt, że firma która przebija opisane wyżej wyczyny dwóch potęg gospodarczych tego świata jest… ukraińska. Firma PassivDom wykorzystując technologię trójwymiarowego druku oferuje budowę domu w ciągu 8 godzin. Minusem może być niewielki metraż budynku, ale dzieło naszych wschodnich sąsiadów posiada niewątpliwie mnóstwo zalet. Nie są konieczne przyłącza do energii, kanalizacji, ani wodociągu. Kwestię energii rozwiązuje umieszczona na dachu bateria słoneczna, a dodatkowym plusem jest jego niska energochłonność. Ponadto, budynek prezentowany przez firmę PassivDom posiada wygody takie jak klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe, czy też tzw. inteligentny system zarządzania. 

 

Drukowane domy, a nasza przyszłość?

 

Przyglądając się szybkiemu rozwojowi technologii drukowania 3D można mieć pewność, że otwiera ona wachlarz możliwości nieznanych dotąd ludzkości. Drukowanie budynków w szybkim tempie i przy niewielkim nakładzie finansowym może być odpowiedzią na szybki przyrost naturalny niektórych regionów świata, przeludnienie planety, a także rosnące rozwarstwienie społeczne i pogłębiającą się biedę. Drukowanie 3D jest więc nie tylko szansą na rozwój architektury, ale także wielu innych aspektów życia.