Skip to main content
x
Wnętrza w stylu Indyjskim

Wnętrza w stylu indyjskim - pomysł na Twoją nową aranżację?

Wnętrza w stylu indyjskim 

Styl indyjski to przede wszystkim bogactwo kolorów, materiałów, wzorów i zapachów. Wszystkie te elementy zestawione ze sobą tworzą specyficzną atmosferę, której można doświadczać wszystkimi zmysłami. Osoby, które „zasmakowały” w stylu orientalnym i chciałyby przenieść chociaż cząstkę tego klimatu do swojego domu, mogą to zrobić za pomocą kilku prostych zabiegów...

 

Styl Indyjski

źródło zdjęcia: http://soundsystems.me/decor/indian-style-decor/133775/ethnic-indian-decor.htm

 

Aby nadać swojemu wnętrzu charakter rodem z Indii należy pamiętać przede wszystkim o bogactwie panujących tam barw. Prym wiedzie czerwień oraz inne wyraziste i nasycone kolory takie jak pomarańczowy, żółty, fioletowy. Im więcej kolorów tym lepiej. Po przemalowaniu ścian na bardziej odważne kolory należy skoncentrować się na meblach. Te tradycyjne, indyjskie meble są zwykle masywne, bogato zdobione, zrobione ze starego drewna. Oryginalne meble, wykonywane są przez indyjskich rzemieślników głównie z akacji indyjskiej, dużą popularnością cieszy się też ciężki i wytrzymały palisander. Niestety trzeba być przygotowanym na lekki zawrót głowy kiedy przyjdzie nam zmierzyć się z ich ceną. Tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek z pomocą przychodzą meble „stylizowane” na charakter indyjski, w zdecydowanie bardziej przystępnych cenach. 

 

Proste sposoby, aby nadać twojemu wnętrzu Indyjski charakter


Kolejnym krokiem jest dobór artykułów dekoracyjnych. Należy pamiętać że to łatwy i przyjemny sposób na nadanie wnętrzu orientalnego stylu. Dobrze sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju kuferki, szkatułki czy skrzyneczki. Jako ozdoby ścian i mebli polecamy orientalne rzeźby, gliniane dzbany, mosiężne naczynia a także ozdobne, rzeźbione i ażurowe ramy, panele i parawany. Nieodzownym elementem dekoracyjnym o którym trzeba pamiętać jest figurka lub zdjęcie buddy. Jej obecność ma zapewnić mieszkańcom szczęście i spokój. Nie gwarantujemy że zadziała, ale może warto spróbować...

 

Buddha Wnętrze

źródło zdjęcia: http://www.freejupiter.com/buddha-oriented-living-room-decoration-ideas/

 


Kolejnym ważnym i bardzo charakterystycznym w kulturze indyjskiej elementem jest bogactwo i różnorodność materiałów. W orientalnych wnętrzach rodem z Indii królują tkaniny głównie z bawełny i jedwabiu, pełniące funkcję obrusów, zasłon, czy narzut. Często tkaniny są bogato zdobione, oczywiście im bardziej kolorowe i oryginalne tym lepiej. Nieodzownym elementem każdego wnętrza w Indiach są… poduszki dekoracyjne, oczywiście bardzo kolorowe i w bardzo dużych ilościach. 

 

Poduszka Indyjska

źródło zdjęcia: https://www.eyesofindia.com/pink-embroidered-decorative-throw-pillow-cushion-cover-16.html

 


Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać jest dobrze dobrane oświetlenie naszych orientalnych wnętrz, podkreślające głębię kolorów, a jednocześnie nadające pomieszczeniu nieco przytłumionego, tajemniczego klimatu. Dobrze sprawdzą się lampy o miękkim, ciepłym świetle, najlepiej ze zdobionymi podstawami. Charakterystyczne dla wnętrz w stylu indyjskim są też oczywiście świece umieszczane na niebanalnych, zdobionych świecznikach jak również kominki zapachowe i kadzidełka. 

 

Lampa w stylu Indyjskim

źródło zdjęcia: https://www.trendir.com/indian-inspired-manak-pendant-light-from-horchow/


Jak widzicie przeniesienie wycinka egzotycznego stylu Indii do naszych domów nie jest niemożliwe. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach i nieodzownych, charakterystycznych dla tego stylu elementach.  


Przy metamorfozie naszego mieszkania i przekształcaniu go na indyjską modłę należy jednak pamiętać o umiarze. Nie polecamy wiernego odtwarzania klimatu wnętrz orientalnych, w naszych polskich warunkach będzie to po prostu kiczowate. Wystarczy umieścić w kilku miejscach mocne akcenty w stylu indyjskim by cieszyć się nietuzinkowym, oryginalnym charakterem naszego mieszkania.