Ogród to integralna część domu, zadbaj o niego, nie tylko na wiosnę
Projektowanie ogrodu jest nie mniej ważnym i wymagającym zadaniem niż budowa domu. Po zakończonym procesie budowy i udanym projekcie wnętrz warto równie poważnie zastanowić się nad otoczeniem budynku. Stworzenie estetycznego, a przy tym funkcjonalnego miejsca w ogrodzie wymaga dużo pracy, ale to niewątpliwie przedsięwzięcie warte zachodu.
źródło zdjęcia: https://pudingarden.com/garden-design-the-best-guidelines-and-advice/
Ogród to oczywiście miejsce przeznaczone do uprawy roślin, jednak z czasem aranżacja ogrodu stała się sztuką sama w sobie. Każdy z nas chciałby mieć swój kawałek ziemi, który mógłby zaaranżować w oryginalny, niebanalny sposób. Niektórym może to się wydawać proste, jednak należy pamiętać, że przy tworzeniu własnego ogrodu należy dostosować się do pewnych zasad.
Po pierwsze - projekt
Pierwszym etapem powinno być wyznaczenie obszaru, jaki chcemy przeznaczyć na ogród. Dobry plan to podstawa, pozwala on na zweryfikowanie czy to, co zaplanowaliśmy w naszych głowach jest możliwe do zrealizowania w rzeczywistości. Na tym etapie polecamy oczywiście aby skorzystać z pomocy profesjonalnych architektów, którzy pomogą stworzyć funkcjonalny projekt naszego wymarzonego ogrodu.
źródło zdjęcia: https://www.torrisonstone.com/design/landscape-design-2/
Przygotowany plan powinien oczywiście uwzględniać już istniejące obiekty: dom, ogrodzenie, drogę dojazdowa, budynki gospodarcze, rosnące na działce drzewa. Pozostała, niezagospodarowana część przestrzeni to pole do popisu dla naszej wyobraźni.
Następnie powinniśmy określić jaką funkcję ma pełnić nasz ogród oraz jakie elementy małej architektury chcemy w nim umieścić. Ważne jest też przemyślane rozmieszczenie poszczególnych elementów na planie ogrodu. Po ustaleniu jakie atrakcje chcielibyśmy mieć w przydomowym ogrodzie, należy je rozrysować. Lokalizowanie obiektów musi być sensowne, a nie przypadkowe. Nie dla wszystkich bowiem oczywiste jest, że podjazd i wejście musi znajdować się od strony drogi dojazdowej, plac zabaw dla dzieci w miejscu widocznym dla rodziców, miejsce do biesiadowania w sąsiedztwie domu, intymne miejsce do odpoczynku jak najdalej od domu.
Nie zapominajmy jednak, że ogród to przede wszystkim rośliny!
To jakie rośliny posadzimy w naszym ogrodzie również powinno być wcześniej zaplanowane, przede wszystkim po to, aby już na etapie projektu postanowić o ich usytuowaniu. Jest to etap, na którym decydujemy o tym gdzie będą biegły ścieżki, która część powierzchni ogrodu będzie po prostu trawnikiem, a którą pokryjemy roślinnością.
źródło zdjęcia: https://www.gardeningflowers101.com/gallery/garden-plants/
Po drugie- stylizacja
Projektowany przez nas ogród powinien komponować się nie tylko z budynkiem, który jest zazwyczaj głównym elementem “wystroju” naszej działki, ale także z otoczeniem. Najprostszą zasadą jest utrzymywanie jednolitego stylu zarówno jeśli chodzi o elementy budynku, ogrodzenia, jak i małej architektury ogrodowej. Podstawą naszego ogrodu są oczywiście rośliny! W stylizacji ogrodu może nam pomóc architekt zieleni czy projektant krajobrazu. Doradzi on nam jakie rośliny mają realne szanse poradzić sobie biorąc pod uwagę naturalne uwarunkowania, takie jak klimat, podłoże, nasłonecznienie ogrodu, rozmiar działki, czy ekspozycja terenu. Jeżeli nie chcemy wkładać w pielęgnację ogrodu zbyt wiele czasu lepiej wybrać niewielkie drzewa i krzewy, które nie wymagają przycinania i pielęgnacji. Bardziej wymagające są niewątpliwie rabaty kwiatowe i żywopłoty, a także wrażliwe na zmienność warunków rośliny sezonowe.
źródło zdjęcia: https://7desainminimalis.com/organizing-garden-at-home-tips/modern-home-garden-decorating-idea/
Projektowanie ogrodu to niewątpliwie bardzo ekscytujące zajęcie, oto możemy wcielić w życie marzenia! Dobrze zaprojektowany ogród daje wiele radości i satysfakcji, a korzystanie z jego dobrodziejstw pozwala odpocząć i zbliżyć się do natury.
Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego jak wielką mamy wiarę we własne umiejętności i kreatywność, warto skorzystać z porady specjalisty z zakresu planowania przestrzeni i sztuki ogrodowej.