Skip to main content
x
Światło w Architekturze

Wszystko co musisz wiedzieć o świetle w architekturze

Światło w architekturze


O znaczeniu światła w architekturze powiedziano już wiele, głównie dlatego, że odgrywa ono dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Szczególnie w architekturze, gdzie planując przestrzeń mieszkalną lub biurową chcemy zapewnić optymalne warunki do życia i pracy. A przecież każdy z nas potrzebuje światła aby właściwie funkcjonować. Właśnie dlatego światło można śmiało określić jako jeden z najważniejszych elementów, na które zwraca się szczególną uwagę przy tworzeniu projektu architektonicznego każdej inwestycji. Można wyodrębnić dwie zasadnicze role światła w kreowaniu przestrzeni: użytkową i wizualno-estetyczną. 


Praktyczne zastosowanie promieni słonecznych w projektowaniu architektonicznym to odwołanie się do natury - człowiek potrzebuje światła aby prawidłowo funkcjonować. Naturalne światło poprawia samopoczucie, dodaje energii, pozytywnie nastraja. Zapewnienie dostępu do światła jest więc istotne zarówno przy projektowaniu budynków użytku publicznego, jak i przestrzeni mieszkalnych. 

 

Naturalne oświetlenie wnętrza

źródło zdjęcia: https://www.wnetrzeiogrod.pl/wyposazenie/mieszkaj-w-dobrym-swietle.html


Poza pragmatycznym wykorzystaniem światła warto pamiętać o jego wpływie na odbiór wizualny danej inwestycji. Przy umiejętnym wykorzystaniu światła można uwypuklić lub przytłumić kontrasty, granice i kształty, a także wyeksponować te elementy budynku, które chcemy podkreślić. Opierając się na zjawisku odbicia i przenikania promieni słonecznych możliwe jest uzyskanie wielu miłych dla oka efektów. 


Dzięki rozwojowi technologii architekci mają nieograniczone możliwości zastosowania naturalnego i sztucznego światła przy kreowaniu przestrzeni użytkowych. 


Światło naturalne


Już od dłuższego czasu w trendy nowoczesnej architektury wpisują się duże przeszklenia. Jest to oczywiście efekt nasilonej w ostatnich latach chęci zbliżenia człowieka do natury. Bardzo popularne, głównie w projektowaniu właśnie przestrzeni mieszkalnych są przestronne drzwi tarasowe, ogromne okna, a nawet przeszklone ściany. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala nie tylko na integrację człowieka z przyrodą, ale także na maksymalne wykorzystanie światła dziennego we wnętrzach. 

 

Naturalne Światło w wnętrzu

źródło zdjęcia: https://motionwave.pl/portfolio/nowoczesne-mieszkanie/


Światło sztuczne


Naturalnie nie można opierać projektu inwestycji na dostępie do promieni słonecznych, w pewnym momencie sztuczne oświetlenie musi je zastąpić. Prawidłowe rozplanowanie światła pozwala zabawić się przestrzenią, ukryć jej braki, uwypuklić mocne strony, zmodyfikować kształt i proporcje. Obecnie, dzięki nowoczesnym źródłom światła można zmniejszyć koszty funkcjonowania domów, a przy tym zadbać o środowisko. Na szczęście żyjemy w czasach, gdzie producenci prześcigają się w oferowaniu nam coraz bardziej zaawansowanych technicznie, a przy tym bardziej ekologicznych rozwiązań. Przyjemnym efektem ubocznym zastosowania energooszczędnych źródeł światła są niższe rachunki za prąd ;)

 

Nowoczesne oświetlenie wnętrza

źródło zdjęcia: https://www.unilight.com.pl/wybierz-projekt/hotel/oswietlenie-wnetrza-pokoju-hotelowego/


Podsumowując - przy tworzeniu przestrzeni użytkowych, biurowych, a także mieszkalnych po prostu nie można zapomnieć o dogłębnym przemyśleniu kwestii oświetlenia. Oczywiście warto, na ile to możliwe, maksymalnie wykorzystać możliwość naturalnego oświetlenia wnętrz. Duże okna, a nawet całkowicie oszklone ściany pozwalają optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze nawet niewielkich pomieszczeń. Jeśli mamy do czynienia z małym mieszkaniem lub domem zlokalizowanym w niezbyt słonecznym regionie, odpowiednie dobrane miejsce i rodzaj oświetlenia może w prosty sposób wzmocnić efekt przytulności, a nawet nadać pomieszczeniu inny charakter.