Skip to main content
x
Inteligentny Dom

Inteligentny dom? Kilka słów o wizji przyszłości, która staje się rzeczywistością

Do niedawna była to wizja przyszłości, przez wielu nazywana zbyt śmiałą. Pełna kontrola nad wszystkimi domowymi systemami i urządzeniami niezależnie od tego czy jesteś w swojej kuchni, czy na drugim końcu świata? Nawet dziś dla niektórych brzmi to nierealnie. A to przecież nie jedyne zalety tzw. inteligentnych domów. Co jeszcze zyskujesz decydując się na to rozwiązanie?

 

Bezpieczeństwo

 

Każdy z nas pragnie czuć się w swoim domu bezpiecznie. To właśnie dlatego tak powszechnymi środkami zabezpieczającymi nas przed zagrożeniem jest alarm, domofon z funkcją kamery, czy coraz popularniejszy system monitoringu. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom możliwe jest zintegrowanie tych instalacji w jeden, kompleksowy system alarmowy. Dzięki niemu urządzenia mogą „komunikować się” ze sobą i odpowiednio wcześnie poinformować właściciela o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Inteligentny, bezpieczny dom wyposażony w zintegrowany system szybkiego reagowania może ochronić Ciebie i Twoją rodzinę nie tylko przed napadem czy kradzieżą, ale również pożarem, zalaniem i innymi zagrożeniami. Co więcej, można zaprogramować system aby nie tylko wysłał powiadomienie o zagrożeniu na nasze urządzenie mobilne, ale również powiadomił odpowiednie służby, czy zarejestrował całe zajście.

 

Smart Home - Inteligentny Dom

 

Komfort

 

Inteligentny dom to nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort. Odpowiednio zaprogramowany system zagwarantuje pobudkę dźwiękami ulubionej piosenki zamiast nieznośnego pisku budzika. Dzięki umieszczonym w domu czujnikom nie trzeba samodzielnie regulować temperatury, oświetlenia, czy wentylacji. Nie trzeba więc tracić czasu  na stworzenie odpowiednich warunków do pracy, relaksu, czy nauki. Rozwiązanie to wydaje się być idealne dla osób, które nie są wielbicielami wykonywania codziennych, rutynowych czynności. Wielofunkcyjny panel sterujący, komputer, a nawet telefon komórkowy może nas od nich uwolnić i sprawić, że system wykona je za nas.

 

Energooszczędność i troska o środowisko

 

Decyzja o wprowadzeniu do domu instalacji inteligentnych niesie za sobą… oszczędności. Korzystanie ze zintegrowanych systemów obniża koszty związane z używaniem podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego, jak również te związane z wykorzystaniem urządzeń grzewczych. Pozytywny wpływ na środowisko ma również zmniejszenie emisji szkodliwych gazów i pyłów. Dzięki zastosowaniu centralnego zarządzania systemami i sprzętami domowymi możesz więc kontrolować wydatki i mieć realny wpływ na poprawę jakości powietrza, którym oddychać będą Twoje dzieci.

 

Nie można zapomnieć o tym, że podstawą do wprowadzenia centralnego zarządzania systemami jest odpowiednio zaprojektowany budynek. Dobry projekt i wykonie tworzą podstawy dla wprowadzenia dalszych udogodnień. Już na etapie tworzenia szczegółowego projektu domu należy zatem pamiętać o stworzeniu odpowiednich warunków pod względem oświetlenia, ogrzewania, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Niezależnie od tego na jaki rodzaj czy styl domu się zdecydujesz, poczucie bezpieczeństwa, trwałość, niezawodność i wygoda tworzą katalog wartości nadrzędnych, niezmiennych. „Jedyna” zmiana jest taka, że teraz możesz o to wszystko zadbać korzystając z telefonu, komputera, czy innego urządzenia mobilnego. Nawet na drugim końcu świata.