Skip to main content
x
Jak zaprojektować hotel?

Jak zaprojektować Hotel? Od czego zacząć? Przeczytaj koniecznie!

Jak zaprojektować hotel? Od czego zacząć? Czy takiego rodzaju marzenie może zrealizować każdy?  


W dobie prężnie rozwijającej się turystyki grono osób pragnących otworzyć własny hotel ciągle rośnie. I choć samo przedsięwzięcie dla wielu osób może wydawać się zbyt trudne, należy pamiętać, że nie trzeba robić wszystkiego samemu. Co więc zrobić aby budowa hotelu stała się urzeczywistnianiem marzeń inwestora i nie zamieniła się w jego największy koszmar? Zacząć działać! Przede wszystkim kluczowe jest znalezienie architekta, który wysłucha, doradzi i zaproponuje optymalne rozwiązania dopasowane do wizji, możliwości i ograniczeń inwestora. 


To właśnie współpraca między inwestorem a architektem, to naszym zdaniem najważniejszy aspekt realizacji całego przedsięwzięcia. Nie bez powodu zawsze podkreślamy, że dialog i wzajemne zrozumienie powinny towarzyszyć każdemu etapowi realizacji projektu. Jeśli pomiędzy pomysłodawcą a wykonawcą jest „chemia” to szanse na sukces rosną

 

Projektowanie Hoteli

źródło zdjęcia: https://www.easyvoyage.co.uk/hotels/berlin/radisson-blu-hotel-berlin-88187

 

Projektowanie hoteli, wnętrza hotelowe


Podczas pierwszej rozmowy z architektem nie można pominąć kilku kluczowych aspektów. Aby znaleźć jak najbardziej satysfakcjonujące rozwiązania zazwyczaj na pierwszym spotkaniu z inwestorem przeprowadzamy tzw. burzę mózgów, której efektem jest uzyskanie wytycznych projektowych. Oczywiście zdarza się, że z prośbą o wykonanie projektu zwracają się do nas osoby z dość konkretną wizją, ale pomagamy również tym, którzy nie mają w głowie gotowych rozwiązań. 


Pisaliśmy już wcześniej jak ważnym elementem budowy hotelu jest dobór lokalizacji. Jest to bezsprzecznie kluczowa decyzja jaką należy podjąć już na starcie, może ona przesądzić o sukcesie lub porażce całego przedsięwzięcia. Często inwestor przychodzi do nas mając w posiadaniu działkę, na której chce zbudować hotel, ale zdarza się, że ma tylko pomysł i nie jest zdecydowany. W pierwszym przypadku możemy od razu zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania dla zastanego terenu, w zależności od tego czy działka położona jest nad jeziorem, w górach, w mieście czy też na jego obrzeżach. W drugim wariancie zawsze przypominamy, że przed zakupem terenu czy nieruchomości warto sprawdzić plan przestrzennego zagospodarowania terenu. Pozwoli to uzyskać informacje o przeznaczeniu gruntu oraz warunkach jego zabudowy i wynikających z tego ograniczeniach.


Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważną kwestią do omówienia na pierwszym spotkaniu jest budżet, jakim dysponuje inwestor. Podobnie jak wybranie optymalnej lokalizacji jest to czynnik pomagający określić ramy, w których możemy działać. Oczywiście cały proces usprawnia dobrze przygotowany inwestor, który dokonał już analizy rynku, sporządził biznesplan i zdefiniował funkcję obiektu. Często spotykamy się jednak z osobami, które nie mając doświadczenia nie zdają sobie sprawy jakie należy zgromadzić środki na realizację projektu. Dobry architekt jest w stanie przełożyć i dosłownie wycenić plany i wizje inwestora. Kiedy już ustalimy kwestie finansowe, możemy ruszyć dalej. 


Trzecim ważnym elementem jest wspomniane już wcześniej zdefiniowanie funkcji, jaką ma pełnić obiekt. Już na pierwszym spotkaniu należy ustalić, czy inwestorowi zależy na zbudowaniu luksusowego SPA, przytulnego hotelu blisko natury czy też centrum konferencyjnego z miejscami noclegowymi? Takiego rodzaju ustalenia decydują o dalszej pracy i kierunkują architekta na odpowiednie tory. 


Wszystkie aspekty opisane wyżej można skomasować do jednego słowa, jakim jest WSPÓŁPRACA. To naprawdę ważne, aby inwestor i architekt osiągnęli kompromis, na podstawie którego możliwa będzie realizacja projektu. Brzmi banalnie? Być może, ale wiemy, że każdy nasz klient przyzna nam rację.  

 

Zobacz również nasze usługi z zakresu projektowania biur.