Skip to main content
x
Styl Kolonialny

Fantazja z klasą, czyli styl kolonialny

Europejska elegancja, azjatyckie barwy i energia Czarnego Lądu łącząca wszystko w całość. Taki jest styl kolonialny, który niezmiennie od XIX wieku urzeka oryginalnością i nieograniczonymi możliwościami aranżacji. Jego kariera zaczyna się w brytyjskich koloniach - stąd na potężnych meblach ustawiamy wiktoriańskie dodatki, które silnie kontrastują z klimatem Orientu. Dziś o tym, jak stworzyć kolonialny design, który pozwoli cofnąć się w czasie. 

Angielski komfort, azjatycka aura

Pierwszy krok w historii kolonialnego stylu stawiają brytyjscy kupcy i wojskowi kierowani do najodleglejszych części Wschodu i Afryki. Pragnienie angielskiego komfortu sprawiało, że wszystkie elementy wyposażenia - od porcelany, aż do mebli sprowadzano ze Starego Kontynentu. Główną barierą stał się jednak czas transportu i brak przystosowania europejskich materiałów do wilgotnego klimatu. Przełom to przekazanie wyrobu miejscowym chałupnikom i artystom, którzy wykorzystali lokalne tworzywa takie jak rattan, juta czy heban. Zamówienie szło od europejskiego kolonizatora, jednak wykonanie pozostawało w rękach lokalsów, którzy dodawali wpływy afrykańskie i wschodnie. Całość stworzyła niepowtarzalny design, z którego z czasem wyodrębniono unikalny styl. 

Po pierwsze meble

Znakiem rozpoznawczym dla stylu kolonialnego od początku były charakterystyczne meble. Mowa o masywnych komodach, szafach i stołach tworzonych z najróżniejszych rodzajów drewna - głównie hebanu i mahoniu. Oprócz tego wśród bambusowych dodatków i puszystych dywanów, swoje miejsce znaleźć musi czarna lub brązowa skóra na kanapie, którą rozjaśni koc o afrykańskiej kolorystyce i wzorach. Kolonizatorzy odpowiadając na przyzwyczajenia z Europy musieli łączyć je jednocześnie z materiałami, które były dostępne w najbardziej egzotycznych częściach globu. Połączenie europejskiego bogactwa z orientalnym szaleństwem  Indii, Tajlandii czy Laosu okazało się mieszanką, która z jednej strony nie jest monotonna, a z drugiej idealnie sprawdza się wśród sympatyków klasyki. 

 

Styl Kolonialny

zdjęcie: https://www.impressiveinteriordesign.com/colonial-style-interior-design-decorating-ideas/

 

Od drewnianej podłogi do kryształowych żyrandoli

Architektura domów w brytyjskim stylu kolonialnym to zazwyczaj wysokie sufity, które brały się z potrzeby utrzymania chłodniejszej temperatury oraz podłoga z twardego drewna, takiego jak wiśnia, orzech i mahoń. Istotne jest zachowanie harmonii między kolorami ścian a podłogą. Ciemne meble łączą się z jasnymi, słonecznymi kolorami ścian, a całość świetnie dopełni klasyczne oświetlenie - żeliwne lampy, bogato zdobione żyrandole i świeczniki nadające klimat i oddające ducha tamtych czasów.

 

Żyrandol w stylu kolonialnym

zdjęcie: https://pl.pinterest.com/pin/83316661834404292/?lp=true

 

Dzieła sztuki

Symbolami statusu i wyższości nie tylko w kolonialnych posiadłościach od zawsze stanowiły dzieła sztuki. Przy aranżacji wnętrza w tym stylu nie można zapomnieć o obrazach, rzeźbach czy pamiątkach z wyjątkowych podróży, które idealnie połączą się z beżowym czy klasycznym, białym tłem. 

Wizytówka w biurze

Miejsce pracy to przestrzeń, w której najłatwiej oddać ideę stylu kolonialnego. Wizytówka - potężne, drewniane biurko powinno stanąć na samym środku stanowiąc centrum zarówno wnętrza jak i osobistego rozwoju. Warto pamiętać, że motywację do działania uzyskujemy w wystroju za pomocą jasnych barw na ścianach oraz znacznego doświetlenia - stąd postawić należy na okiennice dużych rozmiarów. Całość świetnie uzupełni mapa świata w stylu retro, cofająca w czasie do ekspedycji z XIX wieku. 

Wytworna sypialnia

Obok biura styl brytyjskich kolonizatorów nadaje niepowtarzalny klimat w każdej sypialni. Bierze się to stąd, że w tym pomieszczeniu szukamy spokoju, odpoczynku po całym dniu, oraz przytulnej aury łączącej się z bogatą estetyką. Znakiem rozpoznawczym od zawsze były łóżka z baldachimem. Nie w starym, tradycyjnym angielskim stylu, ale tym bardziej dostosowanym do Nowego Świata. 

 

Łóżko w stylu kolonialnym

źródło zdjęcia

 

Małe wnętrza

Styl kolonialny to mozaika pomysłów zaczerpniętych z wszelkich zakątków globu. O ile jego odtworzenie w większych przestrzeniach wymaga od architekta wielu, spójnych ze sobą rozwiązań, w mniejszych mieszkaniach w zupełności wystarczą pojedyncze akcenty. Mowa o narzutach, dywanach, poduszkach, czy lekkich rattanowych meblach na balkonie. 

Współczesny wymiar starego stylu

Naprzeciwko sympatyków wychodzą Ci, dla których kolonialny klimat stracił na aktualności i atrakcyjności. Jeśli przyjrzymy mu się bliżej przekonamy się jednak, że przez ostatnie lata stał się podstawą dla wielu nowoczesnych stylów. W gustach XIX wiecznych kolonizatorów swoje korzenie znalazł między innymi styl hamptons, czy stylistyka karaibska. W jednym i drugim zauważamy znaczną powtarzalność elementów, których wygląd został rozjaśniony. Bogate mahoniowe i orzechowe wykończenia zastąpiła świeża biel mebli i delikatne szarości. W nowym, ożywionym otoczeniu niezmiennie idealnie sprawdza się lekki rattan. Zielona barwa, która odgrywała znaczącą rolę w brytyjskim stylu ustąpiła najróżniejszym odcieniom niebieskiego, który zamiast orientalnych obrazów przywołuje na myśl ocean i wodne środowisko Karaibów. 

Romans z happy endem 

Flirt europejskiej klasy z tropikalnym wigorem i fantazją okazał się dla branży designerskiej tym, czym dla mieszkańców Orientu i Czarnego Lądu zdecydowanie nie byli kolonizatorzy. To jedna z niewielu dziedzin, w których tym skrajnie różnym kulturom udało się znaleźć wspólny język. Efekt to ponadczasowy styl, który zarówno sto lat temu jak i dziś nieprzerwanie budzi zachwyt i otwiera drzwi do fascynującej przeszłości.