Skip to main content
x
Jak zaprojektować restaurację?

Zastanawiasz się jak zaprojektować restaurację?

Dekorowanie przestrzeni w restauracji to coś więcej niż dobry gust i znajomość architektury. Chodzi również o marketing. Za pomocą przestrzeni promujesz swoją restaurację i dajesz gościom coś więcej, niż świetną kuchnię. Nawet jeśli oferujesz jedzenie na wysokim poziomie, jeśli wystrój wnętrza nie dorówna temu co na talerzu, najprawdopodobniej nie dostaniesz szansy na wybicie się w trudnej, gastronomicznej branży. 

 

Projektowanie restauracji

[zdjęcie z waszawawa.pl]

 

Dwa pytania na początek

Pierwsze pytanie, które zadaje sobie projektant restauracji dotyczy ogólnego konceptu. Świetnie jeśli wnętrze restauracji opowiada historię, ale jeszcze lepszym pomysłem okazują się subtelne nawiązania do serwowanej kuchni. Efekt, który idzie za takim rozwiązaniem to ukłon w stronę danej kultury oraz spójne uzupełnienie tego, co gość dostaje na talerzu.  

Pytanie numer dwa to docelowa grupa klientów. Jeśli są nimi młodzi ludzie projektant dostaje niepowtarzalną szansę na eksperymenty z formą, motywami i kolorystyką. Sprawdzą się tu wszelkie elementy, które odchodzą od utartych ścieżek, a także postawienie na aktualny trend, a więc wnętrza industrialne. Jeśli zamierzamy trafić do grupy bardziej doświadczonych gości od lat sprawdza się elegancja oraz wysmakowana, prosta forma. 

Oświetlenie - włącznik klimatu

Jednym z kluczowych aspektów projektu restauracji jest oświetlenie. To właśnie ono buduje poczucie komfortu, pewności siebie, relaksu oraz ogólnego zadowolenia z pobytu w restauracji. Rozwiązaniem, które sprawdzi się zawsze będzie więc oświetlenie łagodne, ciepłe a także posiadające możliwość regulacji i dostosowania do pory dnia. Świetnym uzupełnieniem są punktowe światła skierowane na najciekawsze punkty architektoniczne wnętrza. Jeśli mówimy o przestrzeniach przeznaczonych dla młodszych klientów ostatnim hitem stają się neony. Mowa zarówno o szyldzie jak i wnętrzu restauracji. Odpowiedni dobór lamp, żyrandoli czy świec to najprostszy sposób na otrzymanie przestrzeni, której ciężko się oprzeć. 

 

Restauracja Sycamore

źródło zdjęcia: https://bostonairportshuttle.com/blog/top-7-restaurants-in-newton-ma/

Marketing kolorów

Kolor to nie tylko kolejny składnik projektu. W restauracjach zyskuje on również walor marketingowy i psychologiczny. Wystarczy spojrzeć na fast food’ową paletę barw. Dla przykładu w McDonaldzie dominuje czerwień oraz odcienie żółtego przeplatane z drewnianymi i szklanymi elementami. Oba kolory odpowiadają za zaostrzenie apetytu, czerwony dodaje do tego psychologiczny element zagrożenia, który sprawia, że w fast foodach rzadko spędzamy więcej niż pół godziny. 

Restauracje z wyrafinowaną kuchnią świetnie wypadną w pastelowych, jednolitych kolorach. Dobrze, jeśli na ścianie pojawią się elementy sztuki wizualnej. Warto pomyśleć o inspirujących grafikach, obrazach czy ornamentach, które pomogą wyróżnić wnętrze. Niezmiennie dobrym pomysłem pozostają wszelkie eksperymenty z wodą, jak na przykład fontanny czy akwarium, które oprócz walorów estetycznych dodają od siebie naturalne, relaksujące dźwięki.

 

Restauracja Ithaa w hotelu Conrad na wyspie Rangali Malediwy

źródło zdjęcia: http://viva.pl/styl-zycia/podwodne-restauracje-gdzie-co-i-za-ile-tam-zjesz-23370-r3/

 

Warszawa jak i cała Polska zna się na projektowaniu restauracji. O części z tych, które naprawdę warto odwiedzić patrząc nie tylko na walory gastronomiczne opisywałem już w kulinarnym przewodniku architekta.