Skip to main content
x
projekty biur

Sztuka aranżacji wnętrz biurowych 

Minimalizm aranżacji przy różnorodności pomieszczeń, naturalne światło, jasne barwy i wysoka jakość wyposażenia. To pięć podstawowych fundamentów na których buduje się koncentrację i produktywność pracowników w każdej przestrzeni biurowej. Sztuka architektury tego typu wnętrz to wiele elementów, które w odpowiednich proporcjach tworzą atmosferę, w której chce się nie tylko pracować, ale po prostu być. 

Minimalistyczna wizytówka

Celem, który w pierwszej kolejności stawia sobie projektant jest połączenie estetycznego wyglądu oraz funkcjonalności biura. Tak jak na początku biznesowej relacji wręcza się wizytówkę, tak na jej późniejszy przebieg wpływa przestrzeń, która mówi wiele zarówno o firmie jak i skuteczności realizacji celów zawodowych. Kluczem do sukcesu będzie odpowiedni nastrój, który zapewni minimalistyczny styl - im mniej dodatków, tym lepiej. Dodatkowo, skupienie oraz atmosferę znacznie poprawia kontakt z naturą. Dlatego pomysł roślin i innych naturalnych elementów w biurze pozytywnie wpłynie nie tylko na jego wygląd, ale także na samopoczucie pracowników. Ostatnim elementem są dekoracje, które wprowadzą domową atmosferę do miejsca pracy. Firmy coraz częściej odchodzą od klasycznego wyglądu biur, ponieważ przemyślany design zwiększa produktywność nawet o połowę. 

 

Projekt biura na Placu Zamkowym w Warszawie

zobacz projekt biura na Placu Zamkowym w Warszawie

 

Różnorodność przestrzeni

Nowoczesne aranżacje przestrzeni biurowych odchodzą od modelu open space ukierunkowując się na indywidualne potrzeby zatrudnionych. Firmy oferują różne środowiska pracy - od przestrzeni osobistej, przestronnych lobby, aż do sal konferencyjnych i jadalni. Ważnym aspektem są również miejsca przeznaczone do odpoczynku. Przestrzeń do relaksu pozwala na ucieczkę od biurowej rutyny oraz bliższe relacje sprzyjające współpracy w zespole. Według badań przeprowadzonych przez Ipsos w 14 krajach Europy niemal dla wszystkich ankietowanych najistotniejsza jest możliwość wykonywania powierzonych zadań w prywatności. Open space mimo zalet, takich jak usprawnianie komunikacji, sprzyjanie burzy mózgów, czy niższe koszty wynajmu niełatwo zaprojektować tak, by rozwiązać problemy wysokiego hałasu, kłopotów w skupieniu i braku - tak ważnej dla pracowników - prywatności. W kwestiach tych może jednak pomóc proste rozwiązanie, a więc wszelkiego rodzaju panele oraz ekrany akustyczne, które stworzą atrakcyjniejsze warunki pracy. 

 

Strefa relaksu w biurze

strefa relaksu w biurze

 

Naturalne światło

Oświetlenie ukazuje paradoks aranżacji wielu przestrzeni biurowych. Z jednej strony jest jednym z najistotniejszych czynników skupienia i inspiracji do pracy, ale jednocześnie najczęściej się go pomija stosując zbyt proste rozwiązania. Złe oświetlenie może powodować zmęczenie wzroku, bóle głowy, ogólną drażliwość i problemy z koncentracją. Ponadto, brak dziennego światła i dostępu do widoków zmniejsza zdolność ciała i umysłu do regeneracji po zmęczeniu, a także uzależnia produktywność pracowników od pogody i pory dnia. Naturalne światło od zawsze wyznaczało rytm życia, dlatego, obecnie na każdym kroku będziemy odczuwać jego brak. Postaw więc na nowoczesne technologie, które zapewnią w pomieszczeniu odpowiednie oświetlenie zarówno w godzinach porannych jak i nocnych. 

 

Aranżacja biura dla kancelarii prawnej

zobacz zdjęcia z tego projektu wnętrz biurowych dla kancelarii prawnej

 

Siła jasnych, pastelowych barw

Jasne kolory wnętrza, nadają mu klasy, a dodatkowo powiększą biuro. Barwy wywołują zarówno reakcje fizyczne jak i emocjonalne - nie bez znaczenia pozostaje więc ich odpowiedni dobór. Wykorzystanie właściwości konkretnych odcieni pomoże wzbudzić określone zachowania pracowników, dlatego w wyznaczonych strefach warto zdecydować się na odmienne kolory. I tak, niebieski uważa się za najbardziej sprzyjający produktywności, a zielony ułatwia wielogodzinną pracę. Obie barwy sprawdzą się również w poczekalniach i pokojach konferencyjnych wprowadzając spokojną atmosferę sprzyjającą refleksji i odzyskiwaniu sił. Wyraziste barwy są dobrym pomysłem wszędzie tam, gdzie konieczne będzie silne, krótkotrwałe pobudzenie, wzrost kreatywności oraz skupienie na określonym celu. Nie można jednak popadać w przesadę z ilością kolorów oraz pamiętać o wadze ich nasycenia. Pastelowe barwy nie będą przytłaczać i pomogą zwiększyć ilość światła dziennego, które wypełnia pomieszczenie.

Wysoka jakość wyposażenia

Aranżacja przyniesie maksymalny efekt, kiedy połączy redukcję hałasu, naturalne światło i jasne barwy z wysoką jakością wyposażenia, dobranego pod kątem wygody i zdrowia pracowników. To podstawowe zasady, jakimi kierujemy się przy wyborze określonych rozwiązań. Biurko powinno być dostosowane do wzrostu pracującej przy nim osoby - najlepiej sprawdzą się więc modele z regulowaną wysokością blatu. Drugi, najistotniejszy element wyposażenia stanowi wyprofilowany, wygodny fotel. W przyjętym od lat stylu, w którym większą część dnia zatrudnieni spędzają w pozycji siedzącej, podstawowym aspektem staje się dostosowanie biurowych mebli do wielogodzinnej pracy. 

 

Projekt biura dla firma Yareal

obejrzyj

 

Projektowanie biur to więc sztuka rządząca się swoimi prawami. Jednak przemyślany projekt i staranne wykonanie to kwestie, które realnie wpływają na produktywność oraz atmosferę, która panuje w firmie. Wizytówka, jaką staje się przestrzeń pracy mówi wiele zarówno o samym jej profilu, właścicielu jak i umiejętnościom dbania o pracownika - tak ważnym z punktu widzenia dzisiejszej konkurencyjności na rynku.

Nie zapominajmy, że wnętrze, w którym przyjemnie się przebywa, to takie, w którym rodzą się najlepsze pomysły!